Взимку практично всім домашнім рослинам природного освітлення недостатньо. Навіть на південних вікнах в похмурі короткі дні світла мало.
Важливо розуміти, що має значення також інтенсивність освітлення, і довжина світлового дня. Багато рослин здатні цвісти тільки при достатній тривалості світлового дня. В додатковому освітленні взимку мають потребу майже всі орхідеї, які не мають зимового періоду спокою, інформує Ukr.Media.
Щоб продовжити світловий день і посилити інтенсивність освітлення використовуйте лампи штучного освітлення.
Як визначити, що рослині мало світла
Для тіньовитривалих рослин потрібні рівні освітленості від 1000 до 5000 лк, для світлолюбних – від 10000 лк. Виміряти рівень можна спеціальним приладом. Але якщо його немає, а зазвичай так і буває, то рослина сама підкаже, коли її мало світла.
Недостатнє освітлення позначається на зовнішньому вигляді будь-якої рослини. Спочатку змінюється природне забарвлення листя: молоді листки виростають блідими і дрібними, листя з строкатим забарвленням втрачає яскравість малюнка, іноді стає просто зеленими. У багатьох видів нижні листки жовтіють, іноді опадають.
Практично у всіх видів помітне витягування пагонів, їх викривлення до світла.
Досвідчений квітникар ніколи не стане чекати, коли його рослини повитягуються і почнуть втрачати листя. І якщо є підозра, що домашній квітці темно, то обов'язково слід встановити лампи для підсвічування.
Багато початківців любителів квітів, дізнавшись про можливості використання штучного освітлення, починають виділяти рослинам круглу добу. Але, всупереч очікуванням, вони марніють. У темряві у рослин теж відбуваються необхідні для життя процеси. Важливе значення має регулярне чергування дня і ночі. Від зміни цих періодів залежить цвітіння багатьох видів.
Які лампи вибрати для освітлення рослин
Вибираючи лампи для рослин важливо знати, що суттєве значення має не тільки інтенсивність, але й спектр світлового випромінювання. Оптимальним для всіх рослин є спектр денного світла, який простягається від ультрафіолетових променів, через видимі, до інфрачервоних.
Штучні джерела освітлення дають світло в тій чи іншій мірі схоже на денне, але не у всьому спектрі. Відомо, що хлорофіл, який безпосередньо трансформує енергію світла в енергію органічних сполук, найкраще поглинає світло в червоній і синій частинах спектру. Синьо-фіолетове світло сприяє росту зеленої маси на перших стадіях розвитку рослин, червоне світло прискорює проростання насіння і ріст пагонів.
В якості джерел світла можна використовувати різні типи ламп, такі як: лампи розжарювання, люмінесцентні лампи (ЛЛ), газорозрядні лампи (ГР) і світлодіоди. В даний час професіоналами, в основному, використовуються газорозрядні та люмінесцентні лампи для освітлення рослин.
Звичайні лампи розжарювання з вольфрамовою ниткою для цих цілей підходять погано – інтенсивність світла низька, вони сильно нагріваються, в їх спектрі дуже багато червоних, помаранчевих та інфрачервоних променів, що прискорюють вертикальний ріст, тому під лампами розжарювання рослини витягуються.
Ближче всього до спектру денного освітлення люмінесцентні лампи, вони також набагато економічніші ламп розжарювання. Багато рослин краще всього розвиваються саме під такими лампами. Сенполії, бальзаміни з освітленням від люмінесцентних ламп цвітуть всю зиму не перестаючи.
Останнім часом на ринку з'явилися досить ефективні й економічні лампи на основі світлодіодів. Шляхом поєднання світлодіодів різних кольорів отримують світильники, які випромінюють у потрібних областях спектру і корисні на різних стадіях вегетації.
Як розмістити лампи штучного освітлення рослин
При розміщенні світильників корисно знати, що якщо відстань до лампи збільшити в два рази, то інтенсивність світла на рослині зменшиться в чотири рази.
Якщо на листках з'явилися сліди опіків, то лампи повішені занадто низько, витягнуті стебла і листя бліді свідчать про те, що джерело світла занадто далеко.
При бічному штучному освітленні рослини можуть викривляти стебла в напрямку до світла, краще підсвічувати зверху.
Маленькі хитрощі освітлення рослин
Трохи збільшити інтенсивність корисного природного освітлення допоможуть звичайні дзеркала. Їх встановлюють на бічних укосах віконних прорізів. В результаті світло відбивається у бічних дзеркалах і рослинам набагато світліше. Коли у вікно потрапляють тільки косі промені сонця на короткий час, то така маленька хитрість допомагає продовжити світловий день. А, крім того, і в кімнаті взимку трохи сонця не буде зайвим. Та й виглядає таке вікно цілком красиво, а квіти відображаються в дзеркалах і їх "стає більше".
Щоб зробити підсвічування горшкових рослин більш ефективним, застосовують відбивачі (рефлектори) і відбиваючі поверхні. Їх розташовують так, щоб вони відображали штучне світло в бік рослин. В якості відбивача можна використовувати фольгу, білу глянцеву тканину або спеціальні відбивачі для ламп. Традиційні тюлеві фіранки на вікнах теж частково відбивають світло, в тому числі і денне. Якщо вони відокремлюють рослини на підвіконні від кімнати, то відбите від фіранки і розсіяне світло потрапляє на рослини. Якщо тюль розташовується на шляху сонячних променів до рослини, то інтенсивність освітлення зменшується.
Надзвичайно важливе значення для всіх видів рослин має довжина світлового дня і правильне чергування дня і ночі. Зовсім не корисно світити нерегулярно, від випадку до випадку, збиваючи біоритми, яким підкоряється все живе. Для дотримання оптимального режиму, виявляється незамінним таймер!
Корисно регулярно стежити за станом вікна і поверхонь, що відбивають, очищати їх від пилу і бруду. Вікно здається чистим і прозорим, але тонкий шар пилу значно знижує інтенсивність денного світла.
Джерело: ukr.media