Як самостійно виростити яблуню з насіння в домашніх умовах?

У дитинстві, коли їли яблука, багато хто з нас задавався питанням: чи можна виростити дерево яблуні з насіння. Деякі навіть намагалися втілити цю ідею в життя висіваючи насіння в квіткові горщики або в грунт у себе вдома, доглядали за паростком і з нетерпінням чекали багатий урожай. На жаль, даний спосіб вирощування яблуні є дуже тривалим, а результат може не виправдати очікувань садівника. Це пов'язано з тим, що немає 100% гарантії в тому, що така яблуня буде плодоносити або її плоди будуть придатні в їжу, а також те, що паросток доведеться окультурити за допомогою щеплення. Власне таким чином і з'являються нові сорти. Тому багато садівників намагаються придбати дерева яблуні, які підросли, в свої сади і прибудинкові ділянки. Так як основною метою вирощування яблуні вдома є отримання смачного врожаю, нам слід розібратися з деякими методиками вирощування цього плодового дерева.

Як виростити яблуню з насіння

Так як в даному способі в якості посадкового матеріалу використовується насіння яблук, в першу чергу слід визначитись з вибором самих плодів. Тут необхідно врахувати, що яблука, придбані в супермаркеті хоч і дадуть паростки, але в підсумку дерево може так і не почати плодоносити. Тому слід вибирати сорти, які пристосовані до клімату вашого регіону, інформує Ukr.Media.

Після збору насіння з фрукту їх необхідно просушити в темному місці. Просушування насіння під променями сонця призведе до висушування і непридатності насіння до подальшого вирощування.

Враховуючи низьку самостійну схожість насіння його необхідно стратифікувати. Для цього насіння на кілька тижнів поміщають на нижню полицю холодильника. Таким чином ви закаляєте насіння і імітуєте зимовий період, провокуючи і прискорюючи подальше зростання. Після чого можна переходити до замочування насіння у вологій серветці або посадці в торф'яний грунт. На цьому етапі необхідно дотримувати температурний режим, а саме +4…+10 С і стежити, щоб насіння було постійно зволожене. Оптимальним періодом для такого пророщування є зимовий, щоб до весняного періоду насіння встигло прорости. Якщо для забезпечення температурного режиму ви використовували холодильник, то з появою паростків насіння слід дістати.

Пересадка в горщик

Наступним етапом вирощування яблуні з насіння буде пересадка насіння в горщик. В першу чергу слід засипати дренаж на дно горщика, далі насипається грунтова суміш, в яку можуть бути додані органічні добрива. Для прискорення зростання можна зробити мульчу з листя. В інших добривах на даному етапі немає необхідності. При виборі грунту слід віддати перевагу купованому, щоб забезпечити захист від зараження шкідниками. Кислотність ґрунту повинна бути нейтральною.

Для пророщування горщики переносять на підвіконня, так як паростки, які з'явилися, мають хорошу реакцію на сонячне світло. В землі роблять 2-3 не глибокі ямки і акуратно, щоб не пошкодити паросток, переносять насіння. Для цього ви можете використовувати пінцет або заточену вологий сірник. Зверху також акуратно засипаємо землею і проводимо полив теплою водою.

Визначити дичку можна вже на етапі паростка. Він виділяється листям яскраво-зеленого забарвлення, а у процесі росту на його пагонах з'являться колючки, які будуть рости і ставати більші разом з самою рослиною. Колір листя хорошої яблуні буде темно-зеленим, а стовбур буде гладким без наростів і колючок. І так як дика рослина не дає гарного врожаю вже на цьому етапі ви можете припинити вирощування цього паростка.

Як вибрати саджанці яблуні

Якщо Ви вирішили заощадити на вирощуванні яблуні трохи часу і хочете вибрати посадку рослини саджанцем, Вам слід знати, що для посадки слід вибирати одно-, двох – або трирічну рослина. Це пов'язано з тим, що чим старший саджанець, тим нижчий його шанс прижитися на новому місці. Найбільш життєздатними вважаються однорічні саджанці.

При виборі саджанця яблуні є кілька основних аспектів, на які обов'язково слід звернути увагу:

 • Стан коріння. Воно не повинне виглядати млявим і пересохлим, так як це свідчить про порушення умов зберігання і може в значній мірі вплинути на приживлення такого посадкового матеріалу.
 • Коріння не повинне бути оголене.
 • Штамб повинен бути прямим і рівним без ушкоджень і ран.
 • Якісне щеплення саджанця. Якщо перед вами примірник з гілочками, розташованими під прямим кутом, а стовбур саджанця містить шипи – перед вами дичка. Плоди такого дерева будуть маленькими, урожай низьким, а смакові якості не тільки не будуть відповідати заявленому сорту, але і просто будуть несмачними.
 • Білий колір коріння в розрізі є свідченням того, що рослина живе. Підмерзле і засохле коріння бурого відтінку. Довжина коріння до 30 см є засвідченням хорошого приживлення рослини на новому місці.
 • Вибір місця і садіння у відкритий грунт

  Кращим часом для пересадки саджанця у відкритий грунт є весна (квітень-травень залежно від регіону) і перша половина осені, до настання заморозків.

  При виборі місця для посадки яблуні слід враховувати, що дорослій рослині необхідно місце, воно не повинно затінювати і не заважати іншим деревам.

  Дерево яблуні є світлолюбним, тому при виборі місця посадки також слід враховувати, що щодня, мінімум 6 годин, на саджанець повинне потрапляти сонячне світло. Для цього слід віддати перевагу східній або північній частині ділянки, а відстань між яблунями повинна складати 4,5-5 м. Така велика відстань між деревами пов'язана з тим, що плодоносять тільки горизонтально розташовані гілки, тому для забезпечення гарної врожайності потрібно багато місця під крону. Винятком є колоновидні рослини, які можна садити більш компактно.

  Також слід вибирати місце, на якому раніше не вирощувалися плодові дерева. Це пов'язано з тим, що, як правило, такі рослини високорослі і поглинають з грунту велику кількість поживних речовин, що вплине на зростання молодої рослини.

  Грунт для посадки яблуні готується у залежності від часу посадки дерева. Якщо ви плануєте висаджувати яблуню у відкритий грунт навесні, то ділянку слід підготувати восени. Якщо така рання підготовка неможлива, то викопана яма повинна бути за тиждень до посадки. При осінній посадці яблуні за кілька місяців грунт перекопується, в нього вносяться органічні добрива, а перед посадкою грунт слід повторно розпушити. Також можна внести комплексні мінеральні добрива і звільнити ділянку від бур'янів.

  Перед посадкою рослина ще раз оглядається, пагони трохи вкорочують, обрізаються пошкоджені і сухі ділянки коріння. Для поліпшення приживлення яблуні бажано обробити саджанець стимулятором росту. Щоб трохи розпрямити коріння і зручніше розкласти його в лунці, рекомендується замочити коріння у воді на 2 години.

  За посадженим саджанцем спостерігають, періодично вносячи добрива і забезпечуючи полив рослини.

  Джерело: ukr.media

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *