Ця невелика комаха — найбільш поширений шкідник цибулі й часнику, і помітити його не настільки вже й легко. Тому кожен городник повинен знати, як виглядає цибулева муха і які засоби необхідні для успішної боротьби з нею, інформує Ukr.Media.
Доросла комаха є безпечною для рослин, оскільки живиться нектаром і пилком дикорослих рослин. А ось личинки цибулевої мухи є шкідливими. Самка відкладає яйця на листя цибулі і часнику, у ґрунт поруч з ними, причому кожна особина здатна відкласти від 40 до 60 яєць. Розвиток яєць, залежно від погодних умов, триває від 3 до 8 діб, а потім з'являються личинки, які за відведені їм 12-20 діб встигають знищити цибулину цілком. Після того як личинки стануть лялечками, вилетить наступне покоління мух, і все повториться знову. У середній смузі протягом літа відбуваються два вильоти цибулевої мухи.
Як виявити цибулеву муху на грядці
Власне цибулева муха непомітна і дуже схожа на звичайну, тому городник тривалий час не звертає на неї ніякої уваги. Ця комаха, яка завдовжки у 6-8 мм, відрізняється лише попелястим забарвленням, яке часто дозволяє їй залишатися непоміченою на тлі підсохлого ґрунту.
Нереально розгледіти і яйця або новонароджених личинок цибулевої мухи, поки вони не потраплять у тіло цибулини і не підростуть. А от коли черв'ячки стають помітними для очей, рятувати врожай може бути вже пізно. Цибуля, уражена цибулевою мухою, гниє, сохне, жовтіє і не є придатною ані для подальшого вирощування, ані для зберігання.
Рослини цибулі, пошкоджені цибулевою мухою, видають неприємний запах гниття, що особливо відчувається під час розпушування ґрунту поряд з ними.
Тоді як саме боротися з цибулевою мухою на грядці, якщо розгледіти її неможливо, а відрізнити від невинної дуже складно? Важливо не забувати про профілактичні обробки ґрунту і посадковий матеріал, які захистять ваш город від появи цього шкідника.
Профілактика проти цибулевої мухи
Для того щоб не довелося болісно ламати голову над питанням, чим обробити посадки цибулі від цибулевої мухи, важливо дотримуватися стандартних профілактичних заходів. Взагалі, вони загальні для більшості городніх культур, однак дачники часто про них забувають.
Сівозміна
Сівозміна — найбільш вірний засіб, що дозволяє уникнути появи стійкої популяції цибулевої мухи на вашій ділянці. Навіть якщо ви занесли кілька личинок з посадковим матеріалом, протягом одного сезону вони не встигнуть достатньо розмножитися, а у наступному їм просто не буде чим харчуватися, якщо цибулі і часнику поблизу не виявиться.
Глибоке перекопування і розпушування ґрунту
Глибоке перекопування і розпушування ґрунту — ще одна корисна звичка. Мухи не полюбляють відкладати яйця у пухкий ґрунт, тому розпушувати міжряддя треба щотижня або після поливів. А щоб комахам не було де перезимувати і вони загинули, восени неодмінно глибоко перекопайте гряди.
Обробка посадкового матеріалу
Обробка посадкового матеріалу є особливо актуальною для тих, хто купує цибулю-сіянку у неперевіреного виробника. Тому перш ніж посадити її, ретельно переберіть усю сіянку — приберіть екземпляри, які зіпсовані, з м'яким або пошкодженим денцем. Потім замочіть цибулинки на 15-20 хвилин у рожевому розчині марганцівки, ретельно просушіть і лише після цього висаджуйте рослини.
Видалення рослинних залишків
Видалення рослинних залишків також важливе, причому не лише на цибулевих грядках. Саме у бадиллі, листі і коренеплодах, що гниють, зимує значна частина шкідників, тож не варто залишати їм будиночки і давати шанс на безтурботну зимівлю.
Посадка цибулі і моркви поруч
Цибулю і моркву бажано садити поруч (на одній гряді, чергуючи рядки, або на сусідніх грядках) — вони взаємно відлякують своїм запахом цибулеву і морквяну мух.
Народні засоби від цибулевої мухи
Доступних засобів від цибулевої мухи чимало, проте усі їх відрізняє те, що обробки мають бути регулярними. Одноразово пролити гряди трав'яним настоєм або посипати тютюновим пилом не вийде — шкіднику це тільки надасть завзяття, тому боротися з ним потрібно буде навіть після збору врожаю.
Тютюновий пил
Найдоступніший засіб від цибулевої мухи — тютюновий пил. Він продається у будь-якому садовому магазині і готовий до застосування.
Важливо пам'ятати, що тютюновим пилом обробляють не саму цибулю, а міжряддя і борозни. Можна використовувати його у чистому вигляді, а можна змішати з піском у пропорції 1:1.
Нашатирний спирт
Також є дієвою обробка грядок від цибулевої мухи нашатирним спиртом. На відро води беруть 3 ст. л. нашатирного спирту і цим розчином поливають гряди 1 раз на місяць. Повторювати це потрібно тричі протягом літа, щоб відлякати шкідників від цибулі.
Березовий дьоготь
Також можна використовувати березовий дьоготь від цибулевої мухи. Для цього посадковий матеріал на півгодини замочують у розчині, приготованому з 1 ч. л. дьогтю і 1 л води. Ще для поливу грядок можна приготувати розчин з 10 л води, 30 г мила і 1 ст. л. дьогтю. Повторювати процедуру потрібно 2-3 рази з інтервалом у 2 тижні.
Соняшникова зола
Соняшникова зола також є гарним компонентом для приготування розчину від цибулевої мухи. 250 г золи потрібно розвести у відрі води і рясно пролити гряди. Крім боротьби з личинками шкідника, це стане ще і якісним добривом, яке піде на користь вашим посадкам.
Гас
Застосування гасу від цибулевої мухи багатьом здається суперечливим методом, проте він безпечний, дієвий, і складнощі можуть виникнути тільки з придбанням діючої речовини для розчину. Вам знадобиться 3 ст. л. гасу на відро води, причому повторити полив потрібно буде тричі з інтервалом у 10-15 днів. Намагайтеся поливати цибулю під коріння, не зачіпаючи листя, а через кілька годин рясно полийте гряди чистою водою.
Препарати від цибулевої мухи
Якщо боротьба з цибулевою мухою народними засобами не принесла результатів, тоді треба переходити до хімічних препаратів.
Цибуля і часник, як і інші зеленні культури, накопичують інсектициди за неправильного або занадто рясного їх застосування та можуть стати непридатними до вживання у їжу. Тому уважно прочитайте інструкцію і чітко дотримуйтесь її.
У садових магазинах, вибираючи, чим обробити грядки від цибулевої мухи, зверніть увагу на такі препарати, як Актара, Алатар, Землін, Мухоїд, Медветокс, Террадокс та ін. Усі вони застосовуються у період вегетації і можуть вимагати повторної обробки.
Інсектициди не можна застосовувати на цибулі, яка вирощується на перо, а також важливо пам'ятати, що вони не володіють вибірковою дією і можуть знищити не лише комах-шкідників, але й запилювачів саду.
Як бачите, засобів боротьби з цибулевою мухою чимало, і більшість з них є цілком доступними та дієвими. Тому не дайте підступному шкіднику знищити ваш урожай, а дійте на випередження.
Джерело: ukr.media