Що таке цей загадковий лемонграс і чим він може бути корисний у господарстві? Як виростити лимонну траву з насіння і живців? Як доглядати за рослиною, щоб тропічний гість прижився на вашій дачі? Відповіді на ці питання шукайте нижче, інформує Ukr.Media.
У лемонграсу багато "імен": лимонна трава, цитронелла, цимбопогон і навіть лимонне сорго. Усі ці назви зазвичай застосовують щодо рослини Cymbopogon citratus, що є не зовсім вірним. Причина плутанини полягає у тому, що, крім лемонграсу, у домашньому рослинництві відомі його близькі "родичі":
- Cymbopogon flexuosus (його називають східно-індійським лимонним сорго, або малабарською травою);
- Cymbopogon nardus (а це цитронелла, і відрізняється вона черешками червоного кольору та рожевими прожилками на стеблах).
Усі ці рослини роду Cymbopogon належать до злакових, проте вирощують їх не заради отримання зерен, а заради стебел і листя, що володіють приємним лимонно-імбирним смаком і ароматом. Нас сьогодні цікавить саме Cymbopogon citratus, який і є лемонграсом, лимонною травою або західно-індійським лимонним сорго.
Рослина являє собою кущ з довгого, гладкого, гострого листя, що росте пучком. Ця особливість відрізняє її від інших злаків, що поширюються територією. Листя світло-зеленого кольору, з легким цитрусовим ароматом.
Походження і корисні властивості лемонграсу
Лемонграс походить з Південно-Східної Азії, звик жити у теплі і у середній смузі до відкритого ґрунту не пристосований — гине за умови похолодання нижче за 0° C. Тому вирощують його у нас досить рідко і, зазвичай, лише за домашніх умов. Але до цього цінного злаку варто придивитися!
Переваги лимонної трави складно переоцінити. Її активно застосовують у кулінарії, особливо у східній кухні, у якості приправи до соусів, супів і рагу — страви виходять ароматними, з легкою "гостринкою". Чай з лемонграсом надає заспокійливу дію, його радять пити за наявності тривожних розладів, безсоння.
У медицині і у парфумерії відмінно зарекомендувала себе ефірна олія лемонграсу — вона містить природні антисептики і застосовується у виготовленні мила, шампунів, косметики. Лікарські властивості лемонграсу різноманітні: його використовують для очищення організму від токсинів, активації травлення і обміну речовин, очищення печінки і кишківника, зниження температури. Крім того, олія є дієвим засобом у ароматерапії: знімає втому і головний біль, покращує настрій.
Для дачників особливо актуальною буде здатність лемонграсу відлякувати комах-шкідників. Зокрема, він застосовується для захисту городніх посадок від білокрилки, а людям допомагає позбутися від надокучливих мух, комарів і навіть кліщів.
Вирощування лемонграсу за домашніх умов
Лимонну траву досить складно виростити як багаторічник на садовій ділянці, але це ще не означає, що її не можна виростити вдома. Подивимося на вимоги цієї неймовірно корисної рослини!
Народжений у тропіках, лемонграс полюбляє спекотний вологий клімат, тому місце у квартирі йому потрібно обрати найтепліше, добре освітлене, подалі від опалювальних приладів. Це одна з небагатьох рослин, здатних витримувати прямі сонячні промені, тож їй цілком підійде підвіконня на південній стороні або вкрита утеплена лоджія. Оптимальна температура повітря влітку — близько 25° C, взимку — не нижча за 16-18° C. Обов'язково стежити треба за вологістю повітря і обприскувати рослину — у посушливому кліматі лемонграс почуватиметься некомфортно.
Ґрунт має бути пухким і повітропроникним. Можна купити готову ґрунтосуміш у магазині — наприклад, універсальний ґрунт для овочевих культур. Або зробіть суміш самостійно, з'єднавши у рівних частинах гумус і річковий пісок, а для пухкості додайте перліт або вермикуліт.
Якщо ви посадите лимонну траву у готовий ґрунт, збагачений поживними речовинами, то у перші місяці після посадки вносити добрива не доведеться — вистачить того, що міститься у ґрунті. Далі лемонграс підгодовують приблизно раз на місяць. Оскільки рослина головним чином зайнята нарощуванням листя, то підгодівлі бажані з великим вмістом азоту.
За природних умов лимонна трава виростає до 1,5-2 м, а у контейнері може досягти висоти у 1 м, що теж чимало. Тому горщик варто обрати глибокий, з діаметром, не меншим за 25-30 см.
Лимонне сорго полюбляє воду і ця рослина вимоглива до поливу, але при цьому не переносить застою вологи. Тому у ємності, яку ви оберете для посадки, мають бути отвори для стоку води. З цієї ж причини обов'язково на дно насипати дренажний шар з керамзиту або черепків заввишки у 1/3 горщика.
Пам'ятайте, що керамічні ємності швидше вбирають і випаровують вологу порівняно з пластиковими. Це означає, що лемонграс, який посаджений у глиняний горщик, буде вимагати поливу частіше, ніж той, що зростає у пластиковому контейнері.
Способи розмноження лемонграсу
Лимонне сорго досить легко розмножити — це можна зробити вегетативним способом, насінням і діленням кореневища.
Насіння лемонграсу легко знайти у продажу у садових магазинах. Сіють на розсаду його зазвичай у березні. Для цього ємність наповнюють родючим ґрунтом і зволожують (краще обприскати з пульверизатора). На вологий ґрунт розкладають насіння, не заглиблюючи, і присипають зверху шаром землі або піску завтовшки у 3-5 мм. Потім знову обприскують, накривають склом або плівкою і ставлять у тепле місце на сонячній стороні. Паростки проклюнуться приблизно через тиждень, а коли вони підростуть до висоти у 2-3 см — укриття з плівки можна буде зняти. Слід підтримувати оптимальну вологість, не даючи ґрунту пересихати. Рекомендується обприскувати розсаду 2-3 рази на тиждень, а через кілька тижнів підрослі сіянці можна розселити по окремих горщиках.
На полицях наших продуктових магазинів лимонна трава — не надто частий гість. У великих гіпермаркетах іноді продається листя лемонграсу, зрізане у середній частині. Такий матеріал для вкорінення не підійде. Якщо ж вам пощастило зустріти у продажу стебла лимонної трави з кореневою частиною — беріть не роздумуючи, адже їх можна не лише застосувати у кулінарії, але й вкорінити!
Для живцювання стебла обрізають, залишаючи довжину у 5-7 см, ставлять у неглибоку ємність з водою і відправляють на сонячне підвіконня. Через 10-20 днів на живцях з'являться невеликі корінці, які будуть зростати і міцніти ще тиждень-два. Коли коріння пагонів набере силу — можна висаджувати їх у підготовані ємності.
Для молодих рослин варто взяти кілька маленьких контейнерів або один широкий — якщо ви хочете вирощувати лемонграс одним кущем.
Якщо лимонне сорго живе у вас вже не перший рік, то розмножити його найпростіше діленням куща. Ідеальний час для цього — весна або початок літа. Рослину виймають з горщика, коріння звільняють від землі, щоб стали помітними місця з'єднання пучків. Потім руками або ножем розділяють кореневище, отримані кущики розсаджують у ємності меншого розміру і поливають. Оскільки листя лемонграсу має гострі краї — краще працювати з ним у рукавичках.
Лимонна трава на дачі — можливо чи ні?
Виростити лемонграс на дачі можна спробувати і у кліматі середньої смуги, якщо висадити його не у відкритий ґрунт, а обрати контейнерний спосіб вирощування. У цьому випадку укрити рослину з настанням холодів буде нескладно — достатньо поставити її вдома. Крім того, навіть кімнатні екземпляри на літній період часто переселяють у сад або на клумбу — у спекотну погоду на повітрі вони чудово почуваються.
Іноді лемонграс використовують у ландшафтному дизайні як декоративний однорічник, і це один з варіантів, якщо посадити рослину хочеться, а клімат не дозволяє.
Якщо ви вирішите посадити лимонну траву у себе на дачі, тримайте у голові деякі особливості цієї рослини:
Лемонграс не полюбляє протягів
Їх вплив може призвести до загнивання кореневої системи. Тому бажано висаджувати його у місцях, які захищені від поривів вітру.
Швидке зростання
Цей злак, як і багато представників сімейства, досить швидко зростає — а це означає, що потрібно контролювати його поширення і тримати "у межах дозволеного".
Регулярність догляду
Найголовніше у догляді за лемонграсом — регулярний полив, контроль вологості і температури повітря.
Здатність проганяти комах-шкідників
Запах лимонної трави дуже не подобається комарам та іншим шкідливим комахам, але часто він приваблює кішок. Тому потрібно стежити, щоб вихованці не поранилися, вирішивши пригоститися гострими запашними листочками.
Сподіваємося, що після отримання цієї інформації вам захотілося виростити цей незвичайний злак у своїй квартирі або на дачі. Бажаємо вам вдалих експериментів і більше корисних рослин у саду!
Джерело: ukr.media