Після закінчення холодів разом з милими комашками з місць зимівлі виповзає безліч шкідників. Серед них і кліщі — іксодовий, гамазовий, аргасовий і інші різновиди цього павукоподібного. Чим обробити дачну ділянку від нападу цих істот, не вдаючись до хімічних засобів?
За останніми даними, у світі налічується близько 54 тисяч видів кліщів. Деякі з них, наприклад, коростяний або постільний, воліють жити у приміщеннях, інші ж здатні вижити де завгодно і пристосуватися до різних умов існування. Наприклад, іксодові кліщі, яких люди ще називають енцефалітними і бореліозними через їх здатність переносити ці захворювання, полюбляють мешкати у траві і за першої зручної нагоди нападають на людину. Як звести цю можливість до мінімуму, використовуючи досить прості і доступні методи?
Як боротися з кліщами на дачі народними засобами
Існує мінімум 10 простих способів захистити свою ділянку від кровосисних комах, яких ви не запрошували до себе у гості, інформує Ukr.Media.
Що для цього потрібно зробити?
Навести лад на ділянці
Кліщі виповзають на поверхню землі за температури у 1-3° С, а починають кусатися ще пізніше — за 7-10° С. У інший час вони воліють ховатися у верхніх шарах ґрунту. Тому під час потеплішання важливо очистити ділянку від опалого листя, яке випадково затрималося на ній, та іншого сміття, у якому кліщі знаходять собі тимчасовий притулок.
Покосити газон
Цей метод вирішує відразу два завдання — догляд за газоном та позбавлення кліщів їх коронного місця проживання — високої трави.
Зазначимо, що косити газон важливо не лише навесні, але й взагалі регулярно: це скорочує ризик розповсюдження кліщів і комах-шкідників на ділянці.
Зібрати кліщів рушником
Люди, які випробовували цей метод, стверджують, що він непогано діє, і з його допомогою гарантовано можна виявити відразу декількох кліщів. Після косіння газону на дрібну траву, що залишилася, достатньо покласти рушник, а потім обережно зібрати його, не перевертаючи. Якщо кліщі на ділянці є, то вони обов'язково опиняться на зворотному боці тканини.
Облаштувати садові доріжки
Кліщі полюбляють мешкати у рослинності, а от серед гравію або між тротуарною плиткою їм немає чого робити. Тому є сенс облаштувати цими матеріалами садові доріжки і більше пересуватися саме ними, а не ходити по траві.
Зменшити кількість вологих і затінених місць на дачі
Кліщі воліють оселятися на таких ділянках, а ось сонячні місця не полюбляють. Але якщо не пропускати чергову обрізку дерев і не особливо старатися з поливами, то звести ризик появи кровососів можна практично до нуля.
Створити "кордони" між дачею і лісом
Якщо ваша ділянка розташована неподалік від лісу, то для кліщів це справжнє свято. Позбавити їх задоволення приповзати до вас у гості можна за допомогою широкого "кордону" з щебеню, тирси або піску, насипаного між вашим будинком і лісовими насадженнями.
Не пускати диких і безхатніх тварин
Кліщі здатні пересуватися і "верхи" на безпритульних тваринах, які іноді полюбляють прогулюватися поблизу дачних володінь, а то й зовсім зайти до вас на вогник з метою поласувати домашньою морквою або капустою.
Захистити себе і своїх близьких від усіх цих проблем можна, побудувавши новий високий паркан або, у крайньому разі, полагодивши старий. Якщо разом з вами на дачу приїхали ваша собака або кішка, не випускайте їх за межі ділянки: спілкування з безхатніми "родичами" може сприяти тому, що ваш вихованець принесе кліщів на своїй шерсті.
Позбутися дрібних гризунів
Якщо відносно великих диких тварин позбутися легко, то врятуватися від невеликих за розміром гризунів, наприклад, від мишей, значно складніше: ці дрібні шкідники здатні потрапляти на ділянку навіть через найдрібніші щілини та переносити не лише небезпечні захворювання, але і кліщів. Тому важливо усунути джерело їх поширення.
Посадити рослини-репеленти
Кліщі полюбляють не усі рослини. Наприклад, вони бояться запаху пижма, полину, піретруму, лаванди, а також таких городніх культур, як базилік, розмарин і м'ята. До речі, миші їх теж не дуже полюбляють, тому можна не вибирати з двох зол і позбутися відразу обох.
Обробити ділянку народними засобами
Деяких абсолютно безпечних для людини розчинів кліщі бояться як вогню. Наприклад, тих, у складі яких є часник. Ось рецепт одного з них. Потрібно подрібнити 4 зубці часнику, змішати з 1 ст. л. ефірної олії лаванди або будь-якої олії з хвойної групи і залишити на добу. Потім процідити, додати 1 ч. л. рідкого мила і 2 склянки води. Добре перемішати. Цим розчином обробити газон з пульверизатора. Через 1-2 тижні за допомогою способу з рушником перевірити наявність кліщів на газоні. За необхідності процедуру повторити.
Якщо ви помітили, що після обприскування трава на газоні пожовкла, то під час наступної обробки зменште концентрацію розчину, розбавивши його водою.
Джерело: ukr.media