Корисні поради щодо використання кісткового борошна як добрива

Кісткове борошно — органічне добриво, яке широко застосовується у сільському господарстві, причому як у рослинництві, так і у тваринництві. Його додають у корм худобі та птахам, використовують як підгодівлю для рослин і для зниження кислотності ґрунту, інформує Ukr.Media.

Кісткове борошно, або фосфоазотин, містить багато корисних речовин. Це макро- і мікроелементи: азот, фосфор, калій, кальцій, магній, залізо, цинк, натрій тощо. У його складі також є тваринні жири і біологічно активні речовини. Вони легко засвоюються рослинами і покращують структуру ґрунту.

Переваги кісткового борошна

Одна з основних переваг цього виду органічних добрив полягає у тривалості його дії. Воно розкладається у ґрунті протягом 5-8 місяців, завдяки чому поживні речовини надходять до коріння рослин і поступово повністю засвоюються ними. В результаті цього підвищується врожайність.

У овочах, вирощених на кістковому борошні, не накопичуються нітрати, які стають наслідком неправильного використання гною і пташиного посліду, та інші шкідливі речовини. Тому його можна вносити навіть за два тижні до збирання врожаю.

У помірній кількості фосфоазотин позитивно впливає не лише на зростання розсади та кімнатних рослин, але і на розвиток плодово-ягідних та овочевих культур. Маючи тваринне походження, цей субстрат є біологічно безпечним джерелом фосфору і кальцію.

Незамінне кісткове борошно у виробництві компосту, оскільки містить велику кількість фосфору і калію, яких бракує рослинним решткам, що знаходяться у добриві.

Що таке кісткове борошно та його види

Як добриво, кісткове борошно вноситься у ґрунт після азотовмісних підживлень. Азот входить до складу фосфоазотина, що зрозуміло з назви добрива, але у невеликій кількості.

А ось фосфору у складі кісткового борошна значно більше, тому його і відносять до фосфорних добрив, хоча воно і є багатокомпонентною сумішшю.

Виробляють кісткове борошно з перемелених кісток, переважно великої рогатої худоби. Залежно від способу виробництва і рівня вмісту фосфору, його поділяють на три види: звичайне, парене і знежирене.

У звичайному кістковому борошні, виробленому з необроблених кісток тварин, міститься до 15 % фосфору. Парене кісткове борошно, піддане термічній обробці, містить у своєму складі до 25 % цієї речовини.

Найбільшу ж кількість фосфору (до 35 %) містить знежирене кісткове борошно, яке піддається тривалій термічній обробці, і очищається від жирів та інших домішок.

Вибір виду добрива залежить від ваших цілей, складу ґрунту на ділянці і, зрозуміло, бюджету. Для підживлення рослин цілком можна використовувати і звичайний фосфоазотин. Але якщо у вас на ділянці кислий ґрунт, то краще скористатися знежиреним кістковим борошном, у якому кількість азоту мінімальна.

Для чого і як застосовувати кісткове борошно

На городі кісткове борошно найчастіше застосовують як добриво, засіб для поліпшення стану ґрунту та зниження його кислотності. Однак на миттєвий результат розраховувати не варто, оскільки розкладається добриво досить довго.

Застосування кісткового борошна

Кісткове борошно сприяє зміцненню кореневої системи рослин та їх імунітету. Тому його вносять у ґрунт перед посадкою. Розсада з ним швидше приживається і краще розвивається. Цибулинні ж рослини швидше проростають і краще закріплюються у ґрунті.

Використовується добриво і для профілактики нестачі фосфору, що призводить до сповільнення зростання рослин і загального їх ослаблення.

За поживністю серед фосфорних добрив кісткове борошно знаходиться у проміжку між суперфосфатом і фосфоритним борошном.

Кісткове борошно допомагає плодовим деревам відновитися після рясного плодоношення. Фосфор, що міститься у добриві, необхідний їм для закладання бруньок на наступний рік і вдалої зимівлі.

Фосфоазотин — універсальне добриво, яке підходить більшості овочевих культур, плодових дерев і ягідних чагарників, а також кімнатних рослин.

Тому, якщо ви хочете отримувати високі врожаї безпечних для здоров'я овочів і фруктів, зверніть увагу на кісткове борошно. Щоб отримати максимальний ефект, це добриво слід правильно і своєчасно вносити.

Норми внесення кісткового борошна

Як і у всіх добрив, у кісткового борошна є свої норми внесення, і вони відрізняються залежно від культур, для яких призначені. Під весняні посадки фахівці рекомендують вносити 200 г фосфоазотина на 1 кв. м.

  • підгодовувати плодові дерева кістковим борошном слід 1 раз на три роки. Норма така ж сама: 200 г на 1 кв. м. Особливо корисні такі підживлення при пошкодженні кореневої системи, яка з їх допомогою швидше відновлюється;
  • для пересадки ягідних чагарників достатньо засипати у ямку навесні 50-70 г, а восени — 70-110 г кісткового борошна;
  • під картоплю і овочеві культури фосфоазотин можна вносити як восени під перекопування — 300-500 г на 1 кв. м, так і навесні за 20 днів до посадки;
  • під час весняної посадки квіткових цибулинних культур, таких як тюльпани, нарциси, лілії та інші, необхідно вносити 15 г речовини у кожну ямку;
  • для кімнатних рослин досить однієї підгодівлі кісткового борошном на рік. Норма внесення — 5-7 г на 1 л ґрунту.

Способи внесення кісткового борошна

Кісткове борошно — це порошок, тому необхідно розподіляти його по грядках рівномірно. Добривом можна посипати землю після поливу або засипати його безпосередньо у ямку, трохи змішавши його з землею. Під час осіннього перекопування борошно рівномірно розподіляють по ділянці і закладають у ґрунт.

Кісткове борошно краще засвоюється у поєднанні з азотними добривами, а при компостуванні — з торфом або гноєм.

Можна вносити добриво і у вигляді розчину. Він готується так: 500 г добрива заливають відром води і дають тиждень настоятися. Потім суміш розводять водою з розрахунку 1:19 і використовують для кореневих підживлень.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *