Підживлення полуниці восени: органічні та мінеральні добрива

Своєчасна осіння підгодівля полуниці (садової суниці) – запорука гарного врожаю в майбутньому сезоні. Про те, які добрива вибрати, органічні або мінеральні, і як їх правильно вносити, розповідаємо у сьогоднішньому матеріалі, інформує UkrMedia.

Осіннє підживлення полуниці можна проводити з вересня до жовтня, початку листопада, поєднуючи його з обрізанням листя. При цьому внесення деяких добрив пізніше вересня небажано, оскільки це може негативно вплинути на зимостійкість рослин. Однак можна, все залежить від погоди.

Органічні добрива для осіннього підживлення полуниці

В якості органічних добрив для підживлення полуниці найчастіше використовують пташиний послід, розведений водою 1:15-20. Суміш настоюють 2 доби і проливають борозенки між кущиками. Ні в якому разі не можна допускати потрапляння настою в розетку листя.

Пташиний послід – досить агресивне добриво, здатне обпалити коріння рослин, тому його не можна вносити в грунт в сухому вигляді. Підгодівлю послідом обов'язково потрібно поєднувати з рясним поливом. Крім благотворного впливу на рослини, пташиний послід сприяє відновленню мікрофлори і кислотності грунту. Однак слід пам'ятати, що передозування цього органічного добрива сприяє накопиченню нітратів.

Подобається полуниці і коров'як. Щоб отримати добриво потрібної концентрації, необхідно залити 1 частину готового настою коров'яку 10 частинами води. Якщо грунт того вимагає, на кожні 10 частин коров'яку можна додати 1 частину деревного вугілля. Розчин необхідно настоювати в теплі близько доби, після чого його можна використовувати на полуничних грядках (1 л на 1 кущ).

Альтернативою коров'яку може стати гнойова рідота, розведена водою 1:8. Розчин необхідно настоювати близько 2 діб, а потім використовувати не більше 1 л під кожен полуничний кущ.

Деякі городники мульчують міжряддя коров'ячим гноєм, який, розкладаючись протягом декількох років, збагачує рослини поживними речовинами.

Ні в якому разі не підгодовуйте рослини свіжим гноєм, оскільки в процесі його розкладу виділяються метан і аміак, які можуть негативно впливати на рослини

Також в якості органічного добрива можна використовувати настій кропиви, яка багата азотом, калієм і залізом. Щоб приготувати настій з цього бур'яну, велику ємність заповнюють на 2/3 кропивою, яку заливають водою, залишивши до краю ємності трохи місця для бродіння. Кропиву настоюють 7-10 днів, а потім розбавляють водою 1:10 і поливають рослини під корінь.

До стебел кропиви для настоювання можна додати залишки хліба. Така підгодівля допомагає рослинам формувати здорові пагони, а також зважаючи значного вмісту калію, покращує смакові якості майбутнього врожаю.

В кінці жовтня – на початку листопада рослини бажано підгодувати фосфором і калієм. З цією метою можна застосовувати комплексні препарати. А можна – деревну золу. Її використовують в сухому вигляді, удобрюючи грунт біля основи рослин, або вносячи золу під перекопування при осінній підготовці грядок (не більше 1 склянки золи на 1 кв. м). Цей спосіб допоможе додатково захистити рослини від деяких шкідників і послужить профілактичним засобом для запобігання сірої гнилі.

Також можна приготувати зольний настій (100-150 г золи розчиняють у 10 л води і вносять під кожен кущ не більше 0,5 л). У золі з листяних порід дерев міститься більше калію, а в золі з хвойних – більше фосфору

Деякі городники восени розкладають на грядках між кущами полуниці скошену траву без насіння, а також подрібнені стебла і листя люпину, присипаючи їх невеликим шаром ґрунту або піску. Ці рослини, розкладаючись взимку, збагачують ґрунт поживними речовинами.

Якщо ви запізнилися з внесенням осінньої підгодівлі, краще відкласти її до наступного року, адже надлишок азоту може зашкодити рослинам підготуватися до зими, і в результаті вони просто вимерзнуть.

Мінеральні добрива для осіннього підживлення полуниці

Якщо з якихось причин вам довелося відмовитися від підживлення органікою, альтернативою можуть стати мінеральні добрива. Їх застосовують як в сухому, так і в розведеному вигляді. У будь-якому разі їх внесення необхідно поєднувати з поливом.

Калійну сіль розводять у пропорції 20 г на 10 л води, суперфосфат – 10 г на 10 л води. Ці добрива можна вносити лише в міжряддя.

Для кореневої підгодівлі можна розчинити в 10 л води 2 ст. л. нітрофоски і 20 г калійної солі. Під один кущ вносять не більше 1 л розчину.

Нітрофоску можна використовувати і при пересадці садової суниці. У цьому випадку в кожну лунку можна додати близько 40 г добрива. При цьому важливо, щоб коріння не стикалися з гранулами, інакше рослини можуть отримати опіки.

Деякі мінеральні добрива можна змішувати з органікою. Приміром, ще одним варіантом для осіннього підживлення може стати суміш з розведеного коров'яку (1 л на 10 л води), суперфосфату (2 ст. л.) і деревної золи (1 склянка).

Також можна змішати 2 ст. л. нітроамофоски з 1 склянкою золи (цієї кількості вистачить для підгодівлі 1 кв. м грядки).

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *