На кімнатних рослинах нерідко з'являються різні плями, причину походження яких деколи складно виявити новачкові. Давайте розбиратися разом, що це може бути, інформує Ukr.Media.
Рослини – живі організми, але вони не здатні поскаржитися на дискомфортні умови утримання. Іноді надмірний догляд позначається на них навіть гірше, ніж нестача уваги. За кожним окремим видом слід доглядати по-своєму. Існують більш або менш вибагливі сорти, але плями можуть з'явитися на будь-якій домашній рослині. Причиною тому – неправильні умови вирощування.
Неправильний температурний режим
Червонуваті, коричневі або дуже світлі (майже білі), плями з сухою скоринкою є результатом перенесеного сонячного опіку. Рослину необхідно перенести на тіньову сторону квартири або обмежити доступ прямих сонячних променів. Як такий опік не небезпечний для подальшого зростання. У разі необхідності пошкоджені листя можна видалити.
Білі плями говорять про те, що рослина замерзла. Таке буває в зимовий час, якщо горщик стоїть на підвіконні, а фіранки не пропускають достатньо тепла з кімнати. Доцільніше перенести культуру у більш комфортні умови до настання теплих днів.
Такі ж ушкодження можуть бути причиною того, що при поливі використовувалася занадто холодна вода. Домашні рослини не можна поливати проточною водою, вона повинна відстоятися і прогрітися до кімнатної температури.
Відсутність систематичного поливу
Чорно-коричневі сухі плями на листі або потемніння країв говорять про нестачу води. Слід збільшити інтенсивність поливу або підвищити вологість повітря. М'які темно-коричневі пошкодження, навпаки, свідчать про надмірну вологу. Перевіряючи грунт на дотик, можна підібрати оптимальний режим поливу.
Коркоподібні плями на листках і стеблах говорять про відсутність систематичності поливу. Якщо рослина стоїть в темному місці, то такі нарости можуть говорити про високу вологість в приміщенні.
Неправильні підживлення
Поява чорних цяток може бути викликана двома причинами:
- надлишком добрив;
- старістю грунту в горщику.
У першому випадку достатньо уточнити дозування добрива для кожної конкретної квітки і згодом підгодовувати кімнатну рослину в міру. Якщо субстрат змінювався давно, слід пересадити рослину. Після цих дій листя повинні отримати початковий здоровий вигляд.
Плями на листі – це перший симптом хлорозу. Порушення утворення хлорофілу відбувається через неправильно вибране добриво. В такому випадку листя втрачають колір, зеленими залишаються лише прожилки. Рослина так подає сигнал про те, що їй бракує магнію або заліза. Підживлення кімнатних рослин кальцієм ускладнює засвоєння мікроелементів. Слід придбати відповідні добавки і використовувати пом'якшену воду для поливу.
Деякі види рослин реагують появою жовтих плям при попаданні води на листя. Це ж може статися, якщо розпорошити якийсь аерозоль поряд з культурою. При попаданні хімії листя набувають жовтизну.
Хвороби рослин
Хвороби грибкового походження нерідко є причиною появи на листках і стеблах рослин плям різного кольору і розміру. Існує безліч захворювань, до лікування кожного з яких підходять по-різному. Якщо рослина вже адаптована до навколишнього середовища і на ній несподівано з'явилися дивні плями, хоча нічого не змінювалося останнім часом, варто детальніше вивчити симптоми найбільш відомих хвороб.
Домашні квіти не здатні докладно пояснити, які умови їм підходять найбільше. Але вони вміло подають сигнали, коли щось йде не так. Досвідчені квітникарі швидко знаходять рішення. Іноді досвід набувається методом проб і помилок, але набагато ефективніше вивчити рекомендації з догляду за рослинами і постійно стежити за зростанням зелених улюбленців.
Джерело: ukr.media