Посадка винограду навесні живцями і саджанцями

На сьогоднішній день вирощуванням винограду займаються по всьому світу в будь-яких кліматичних умовах. Посадка винограду навесні починається з вирощування саджанців. Для їх одержання використовують живці, придбані, або приготовлені заздалегідь. Виростити саджанці живцями набагато дешевше, ніж купити їх готовими на ринку. Тим більше, що там найчастіше продають щеплені саджанці, а за ними догляд потрібен більш ретельний і складний, інформує Ukr.Media.

Укорінення живців винограду

Підготовка живців здійснюється таким чином:

  • Лозу, яка зберігалася в прохолодному місці, слід вийняти і нарізати на живці з 3-4 вічками. Зверху зріз повинен бути на 1-2 см вище від вічка. Знизу зріз робиться косим на 1 см від вічка. Щоб прибрати залишки зруйнованого камбію, нижні зрізи згладжують ножем.
  • Приготовлений посадковий матеріал потрібно опустити в талу або кип'ячену воду на 24 години. Для підживлення у воду додають натуральні стимулятори – 1 столова ложка меду на відро води.
  • Через добу живці можна витягнути і дати їм обсохнути протягом півгодини.

Якщо для посадки використовується кілька сортів, то живці обов'язково потрібно підписати, щоб надалі не заплутатися.

Далі йде підготовка ємності для живців. Їх можна опустити в прозору банку, попередньо на дно якої покласти вату в кілька сантиметрів, яку поливають охолодженою кип'яченою водою. З метою дезінфекції у воду додають марганцівку, роблячи розчин злегка рожевим, а також 1-2 шматочки деревного вугілля. Це запобіжить помутнінню та псуванню води.

Після цього пагони можна опускати у воду і ставити на підвіконня. Подальший догляд за живцями полягає у відстеженні рівня води, який повинен бути постійно однаковим.

У разі випаровування води, вата, викладена на дні ємності, не дасть засохнути майбутнім саджанцям.

Було зазначено, що активне коренеутворення у живців відбувається при низькому рівні води на межі з повітрям. Корінці виростають із зволоженої частини камбію, а точніше, з вузлів на пагонах. При цьому тонкий шар води забезпечує необхідну аерацію, а ідеальний зріз між вузлом і нижнім зрізом – одночасне проходження води і повітря в цій частині гілки.

Деякі садівники створюють тепличні умови майбутнім саджанцям, надягаючи на банку прозорий поліетиленовий пакет. В цьому є свої переваги: вологість повітря буде набагато вищою, живці не будуть потребувати додаткової вологи, а бруньки швидше будуть розпускатися. Такий догляд дозволить домогтися успішного і швидкого вкорінення пагонів.

Щоб укорінення пагонів відбулося набагато швидше, ємність виставляють на теплу поверхню. Наприклад, можна покласти картон або металевий лист на радіатор, а зверху – банку з живцями.

Формування повноцінного саджанця

Схема формування саджанців така – спочатку розпускаються бруньки, потім з'являються перші корінці. На це піде близько 3 тижнів. Все ще залежить від сорту та якості живців, тому строки укорінення можуть бути різними. Іноді трапляється так, що укорінення починається через 1 або навіть 2 місяці.

У разі, якщо бруньки стануть випускати пагони один за іншим, а корінців так і не буде, слід видалити всі найбільш міцні гілки, залишаючи лише одну. Тут не варто шкодувати, утворення куща може початися навіть з найменшої і слабкої гілочки. Перший пагін позбавляє поживних речовин майбутній саджанець, досить часто живці з-за цього так і не вкорінюються. Про формування кореневої системи будуть свідчити горбки калюса, які в подальшому стануть корінцями. Як тільки вони досягнуть 1 см довжини, їх можна висаджувати у відкритий грунт.

Висадка у відкритий грунт

Садити живці рекомендується на добре освітлюваній сонцем ділянці, де не буде вітрів і протягів. Виноград висаджують біля стін будинків, огорож, сараїв. Грунт для посадки повинен бути добре дренований.

Висадка саджанців в піщану землю здійснюється в траншеї. Якщо ж грунт суглинистий з близьким заляганням грунтових вод, то садити живці рекомендується на гряди. Після висаджування укорінених пагонів траншейним способом, винограду потрібен грамотний догляд. По краях між ними встановлюються пластикові ємності з відрізаним дном. Надалі це буде використано для здійснення поливів і внесення добрив. По мірі росту куща, приблизно через 3-4 роки, ці пристосування можна прибирати. В такому віці виноград вже сам буде діставати необхідну вологу з ґрунту. Варто зазначити, що чим довше коріння рослин, тим смачніше буде вино, зроблене з його ягід.

Поради

  • Садити живці у відкритий грунт відразу після вкорінення не варто. В умовах прохолодного клімату перший рік після посадки досвідчені садівники дають можливість рослинам зміцнитися. Вони звикли садити виноград в мобільні ємності, наприклад – у відра. Восени відра з живцями ставлять в прохолодне місце, в льох або підвал, а навесні висаджують на садовій ділянці.
  • Місце для висадки живців потрібно добре розпланувати, щоб надалі кущі добре розвивалися. Дуже важливо згрупувати сорти за призначенням, оскільки їх висадка має різний інтервал. Соко-винні сорти потрібно садити на відстані до 1 метра, столові – на 1,5 м один від одного. Міжряддя становить 2,5 метра.
  • Для правильного розрахунку місця необхідно враховувати силу росту виноградних сортів. Їх слід згрупувати по стійкості до морозів і термінами дозрівання. Надалі таке планування істотно полегшить догляд за саджанцями. Менше знадобиться часу на обприскування винограду і його укриття.

  • Щеплені саджанці, придбані з розплідника, рекомендується саджати практично лежачи, щоб не було проблем з визріванням лози. Далі їх потрібно переводити на власну кореневу систему.
  • Варто пам'ятати і той факт, що виноград – культура, яка володіє властивістю полярності. Підв'язувати лозу до опори необхідно у горизонтальному положенні. Це сприяє однаковому і правильному росту молодих гілок. Вертикальна підв'язка стимулює зростання лоз з верхніх вічок, в той час як нижні вічка можуть взагалі не випустити нічого. У цьому процесі дуже важливий грамотний догляд, що забезпечить правильне розгалуження і розвиток виноградного куща.

Догляд за молодим виноградом – поливи і обрізка

У перші роки після висадки молодому винограду потрібне часте і рясне зволоження. З настанням осені проводиться загальний полив для всіх сортів. Перед тим, як виноград повинен зацвісти, приблизно за 2 тижні його не поливають. Надлишок вологи може призвести до скидання цвіту. До того ж, це сповільнює ріст і дозрівання плодів.

Процедура дощування для винограду протипоказана. Це спровокує появу різних хвороб. Виноград не дуже любить вологу поверхню землі. Тому досвідчені садівники встановлюють поливні труби на краю міжряддя, приблизно на відстані 40 см від кущів. При можливості над посадками можна зробити козирок.

Догляд за виноградом включає щорічне обрізання, яке слід проводити в щадному режимі і своєчасно. Одночасне видалення всіх точок зростання може призвести до того, що сплячі бруньки на пагонах можуть активуватися і піти в зростання. Потенціал такого куща різко слабшає. Тому прищипувати пасинки і проводити карбування верхівки одночасно не варто. Також не рекомендується видаляти повністю пасинки, необхідно залишити 2-3 листочка.

Обрізка винограду – дуже важлива процедура. Якщо її не проводити, ягоди зростуть дрібними, а кущі набувають потворну форму.

Проведення обрізки в перший рік суворо заборонено. У цей період видаленню підлягають тільки недозрівші частини зелених пагонів. Перша обрізка проводиться на третьому році життя. При цьому слід враховувати особливості вирощування винограду саме у вашому регіоні – температуру, грунт, рельєф тощо.

Деякі садівники роблять записи всіх проведених процедур, а також відзначають, з якої бруньки починається зростання плодоносних пагонів. Це дійсно дає позитивні результати, а також значно полегшує догляд за виноградними кущами надалі.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *