Що краще зробити з вусами на полуниці?
У середині-кінці літа питання про те, що робити з вусами на полуниці особливо актуальне. Варіантів два: вуса потрібно обрізати чи використовувати для вирощування нових кущів, інформує Ukr.Media.
Сьогодні існує багато сортів суниці, які не утворюють вусів. При вирощуванні такого сорту проблема з цими органами рослини відпадає сама собою. Однак, коли вирощується полуниця сорту, що утворює вуса, важливо вирішити, що з ними робити.
Коли потрібно обрізати вуса на полуниці повністю?
Якщо вам потрібен хороший урожай з великими ягодами, то всі вуса повинні бути нещадно видалені двічі за сезон. Перший раз процедуру проводять навесні, на початку вегетаційного періоду. Це потрібно для того, щоб рослина не розтратила свою силу і поживні речовини на ріст органів вегетативного розмноження, а спрямовувала її на формування плодів. Якщо ви знехтуєте цією процедурою, ягоди звичайно виростуть, але вони будуть маленькими і позбавленими смаку.
Вуса на полуниці виростуть знову і в кінці плодоношення. Тоді їх теж потрібно видалити до самої основи. І майте на увазі: вуса дуже міцні, не варто обривати їх руками. Робіть обрізку секатором або хоча б звичайними ножицями. В іншому випадку ви ризикуєте вирвати усю рослину разом з коренем.
Як виростити саджанці полуниці з вусів?
Оскільки через 3-4 роки кущі полуниці потрібно змінювати, необхідно час від часу вирощувати розетки з вусів, так би мовити, про запас. Завдяки омолодженню рослин, ваша полунична плантація зможе щороку приносити багатий урожай. Як правило, таке омолодження за допомогою розеток з вусів зручне, якщо у вас є щонайменше 2-3 ряди полуниці. Поки «старе покоління» зростає на одній грядці, «молоде» підтягується йому на зміну.
Основи розмноження полуниці вусами
1. Для вирощування нових саджанців полуниці з вусів потрібно вибрати найбільш міцні маткові рослини, що дають найкращі ягоди. Бажано, щоб їм було не менше року — так можна побачити і стан здоров'я рослини, і результат у вигляді плодів. Не варто вирощувати вуса з молодих саджанців, посаджених у цьому ж сезоні.
2. Залиште на обраних кущах двоє-троє міцних, добре розвинених вусиків. Решту краще видалити. Рекомендується також видалити з маточних кущів всі квітконоси, щоб в даному випадку сили рослини пішли на розвиток дітей. Відбір вусиків проводиться на початку червня.
3. Далі потрібно відібрати на вусах найбільш розвинені, здорові розетки з листям. Їх залишаємо, а решта зрізаємо, щоб вони знову-таки не забирали живильні соки у маточного куща.
4. Після появи корінців настає час посадки розеток. Тепер можна діяти двома шляхами: або виростити розсаду у пластикових стаканчиках (так її буде легше потім пересадити на нове місце), або укоренити вуса у відкритому ґрунті.
Для вирощування розсади суниці у відкритому ґрунті, корінці розеток заглиблюють у землю, попередньо її розпушивши. Інший спосіб — розетка вкорінюється в стаканчику чи маленькому горщику з м'яким, рихлим субстратом. В обох випадках потрібно діяти дуже обережно, намагаючись не відірвати вуса з розетками від материнської рослини. Відділення потрібно буде робити трохи пізніше.
Важливо! У цей час не можна забувати про полив полуниці. Особливої уваги вимагають розетки, посаджені на укорінення в стаканчики, адже отримання вологи з ґрунту у них обмежене.
5. Ближче до кінця липня — початку серпня саджанці полуниці достатньо розвинуться і їх можна пересаджувати на нове місце. За 10-12 днів до пересадки потрібно відрізати вуса від маточного куща. Це робиться для того, щоб саджанці адаптувалися без материнського підживлення та перейшли в режим самостійного існування.
6. Наприкінці молоді рослини пересаджують на добре удобрену грядку з рихлим ґрунтом. Відстань між ними має бути 20-25 см. Тепер залишається лише стежити за чистотою грядок, не забувати про полив і час від часу підгодовувати розсаду полуниці мінеральними добривами.
Висаджувати саджанці полуниці можна з кінця липня до початку вересня. Однак краще зробити пересадку раніше, щоб молода полуниця добре вкорінилася й легше перенесла зиму.
Джерело: ukr.media