Вейгела, яка квітне, — прикраса будь-якого саду. Якщо хочете її побачити такою ж гарною і наступного року, подбайте про це вже зараз. Якого догляду потребує вейгела після квітнення? Ми розповімо про найважливіші процедури, інформує Ukr.Media.
Одразу після квітнення чагарник потрібно обрізати. Обрізка — це і гарний зовнішній вигляд, і рясне квітнення, і здоров'я рослини. Однак це не єдине, чого потребує вейгела у цей період.
Обрізка вейгели після квітнення
Одна з основних процедур, які необхідні вейгелі у цей період, — це обрізка. Залежно від мети, за допомогою обрізки формують, омолоджують або оздоровлюють чагарник.
Час, коли проводять літню обрізку вейгели, залежить від термінів квітнення чагарнику. Щойно квіти зів'яли, тобто у червні-липні, потрібно одразу переходити до процедури. У цьому випадку рослина ще зможе наростити багато нових пагонів і встигне зміцніти до зими. Від кількості нових гілок безпосередньо залежить квітнення чагарнику у майбутньому сезоні, адже вейгела квітне на пагонах минулого року.
Як проводити формуючу обрізку вейгели влітку
Головна мета формуючої обрізки, яка проводиться влітку, одразу після квітнення, — видалити усі частини рослини, які завершили квітнення. Завдяки цій процедурі чагарник спрямує свої поживні речовини на молоді гілки, що з'явилися цього року, і не буде витрачати їх на формування насіння та утримання пагонів, які йому вже не потрібні.
Під час обрізки слід видалити або вкоротити також такі пагони:
- які лежать на землі (гілки вейгели під вагою квітів нерідко опускаються до землі);
- які занадто довгі, які вибиваються з крони і псують форму чагарнику;
- які роблять крону занадто густою.
Після обрізки чагарник повинен добре провітрюватися і висвітлюватися сонцем, що допоможе захистити рослину від захворювань. Лише у цьому випадку можна очікувати на рясне квітнення вейгели.
Як проводити омолоджуючу обрізку вейгели влітку
Раз на 3-4 роки проводиться омолоджуюча обрізка вейгели. Під час цієї процедури видаляють усі старі пагони, які старші за 4-5 років. Їх можна легко впізнати: вони товщі за молоді і з більш темною потрісканою корою.
Під час омолоджуючої обрізки фахівці рекомендують видаляти не більше 3-4 великих гілок одразу. По-перше, тоді чагарнику буде легше пережити травмуючу процедуру. А по-друге, надмірна обрізка призведе до того, що у майбутньому році через малу кількість пагонів квітнення вейгели буде досить мізерним.
Якщо кущ давно ніхто не обрізав і видалити потрібно більше 3-4 гілок, розтягніть омолоджуючу обрізку на кілька років, прибираючи кілька старих пагонів щороку. Тоді вейгела буде легше переносити дану процедуру.
Обираючи, які гілки слід видалити, звертайте увагу на пагони з ознаками захворювань, неправильної форми або такі, які перетинаються з іншими пагонами або труться об них. Крім того, не варто залишати гілки, на яких ростуть слабкі молоді пагони.
Після видалення старих гілок вкоротіть сильні молоді пагони на 1/2 або на 1/3, а на слабких залиште по 2-3 бруньки. Потім усі великі зрізи замажте пастою, живицею, садовим варом. Вони захистять чагарник від потрапляння збудників захворювань і сприятимуть якнайшвидшому загоєнню ран.
Як проводити санітарну обрізку вейгели влітку
Санітарну обрізку вейгели можна проводити у будь-який час року, крім зими. Її мета — прибрати усі пошкоджені і хворі пагони. Крім того, навесні під час санітарної обрізки слід видалити підмерзлі гілки й ті, що не пережили зиму.
Підживлення вейгели після квітнення
Під час квітнення вейгела витрачає велику кількість поживних речовин, тому чагарник влітку потрібно обов'язково підгодувати. Підживлення потрібні рослині й для того, щоб наростити після обрізки пагони та дати їм до зими визріти.
Для швидкого збільшення зеленої маси вейгелі потрібне добриво з великою кількістю азоту, наприклад, сечовина (20 г на 1 кв. м). Однак застосовувати його можна лише до кінця липня — початку серпня. Більш пізня азотна підгодівля принесе рослині лише шкоду: зелені гілки, що з'явилися, не встигнуть дозріти і взимку вимерзнуть.
З кінця серпня підгодівлі вейгели повинні містити калій і фосфор. Для цієї мети добре підійдуть монофосфат калію (10-15 г розведіть у 10 л води, норма — 10 л на 1 кв. м) або суперфосфат у поєднанні з сульфатом калію (по 30 г кожного препарату на 1 кв. м) або готові мінеральні добрива з позначкою "Осіннє", наприклад Фертика Осінь (30-40 г на 1 кв. м).
Полив вейгели після квітнення
Для нарощування зеленої маси вейгелі потрібна достатня кількість вологи. Якщо встановилася спекотна суха погода, то після обрізки чагарник треба періодично поливати. Робити це потрібно не дуже часто, проте полив має бути рясним, щоб земля добре просочилася вологою. Після кожного поливу землю слід розпушити на глибину у 5-8 см.
Затримати вологу у ґрунті і на тривалий термін зберегти його у пухкому стані допоможе мульчування пристовбурового кола. У якості мульчі використовуйте торф або деревну тирсу, що укладені шаром у 10 см.
Якщо ви усе зробили правильно, то наступного разу згадати про вейгелу потрібно буде лише під час пізньої осені, коли проводиться укриття.
Якщо ви живете у середній смузі, то у якості додаткового захисту достатньо буде розпушити пристовбурові кола, оновити мульчу і насипати біля стовбура горбок землі, компосту або торфу заввишки у 20 см.
У менш теплих регіонах укриття вейгели на зиму має бути більш ґрунтовним:
Під такою ковдрою вейгела не замерзне навіть у люті морози.
Вейгела вважається досить невибагливим чагарником. Однак рясно квітнути вона буде лише за умови правильного догляду.
Джерело: ukr.media