Будь-який квітникар, садівник і городник хоче побачити плоди своїх рук. Але хочеться, щоб ці плоди були не тільки красиві, як декоративні рослини, але і принесли максимальну користь. Одна з таких рослин — чебрець. Часто його називають і чебрець повзучий. Це багаторічна повзуча рослина, яке, крім того, що досить симпатична і володіє чудовим ароматом, ще й надзвичайно корисна, інформує Ukr.Media.
Чебрець можна зустріти практично повсюдно. Він росте на луках, полях, горах, вбираючи та накопичуючи в собі масу корисних речовин, щоб потім віддати їх. Але зовсім не обов'язково вирушати за ним у поле або на луг. Чебрець можна без особливих складнощів виростити на своїй ділянці. При цьому, отримавши подвійний результат — декоративна рослина ще й дуже корисний продукт.
Трохи про чебрець
Як вже згадувалося, чебрець, це назва народна. У ботаніці він має назву чебрець повзучий. Зверніть увагу! Помилкою буде вважати, що будь-який з видів чебрецю і є чебрець. Це відноситься тільки до чебрецю повзучого.
Чебрець — багаторічник. Виглядає він як чагарник або напівчагарник. При наявності фантазії його можна порівняти з таким собі гібридом барвінку і лаванди. Ділянка з розростаючим чебрецем, це мальовнича поляна, суцільно вкрита кольоровим духмяним килимом. Чебрець належить до відомої родини Ясноткових. До речі, до цієї родини належить і більшість відомих ароматичних рослин.
Чебрець рослина невисока. Висота її рідко перевищує 15-20 см. Підстава стебла чебрецю повзучого здеревіла. А саме стебло галузисте, вкрите маленькими зеленими листочками овальної форми на коротких черешках.
Квітки чебрецю дрібні, але зібрані у суцвіття і нагадують лаванду. Та й колір їх в основному лавандовий. Разом з тим, нерідко можна зустріти чебрець білого, рожевого, кармін кольору. Цвіте чебрець з кінця травня до кінця липня. Саме в цей час і можна повною мірою насолодитися його ароматом. Після цвітіння на чебреці утворюються плоди. Це насіння, які містяться в чисельних насіннєвих коробочках. Кожна така коробочка містить до чотирьох насінин-горішків, які є прекрасною кулінарною приправою.
Вибір посадкового матеріалу
Садити чебрець можна насінням, живцями, саджанцями. Тому, спочатку слід визначити спосіб посадки.
Найпростіший і найбільш дієвий спосіб — посадити чебрець саджанцем. Чебрець повзучий не така вже рідкісна рослина, його саджанці можна без особливих зусиль придбати в спеціалізованих магазинах або на ринку.
Незалежно від обраного способу посадки, визначтеся, який сорт чебрецю ви хотіли б посадити. Високорослі сорти добре підходять для оформлення клумб, альпійських гірок, а низькорослі використовують як бордюрні рослини. При купівлі саджанця обов'язково зверніть увагу на його стан. Він не повинен мати пошкоджень, сухих гілок. Корені повинні бути здоровими, пружними на дотик.
Вибір місця для посадки чебрецю
Передусім, місце, де буде рости чебрець, має бути дуже добре освітлене сонцем. Бажано, щоб воно висвітлювалося протягом всього дня. При нестачі сонячного світла і розташуванні в тіні, добитися яскравих кольорів і пишного цвітіння чебрецю важко. Разом з тим, постарайтеся, щоб ділянка була захищена від сильного вітру і протягів. При посадці чебрецю, перевагу віддавайте піднесеним ділянкам. В низинах на перезволоженому ґрунті, чебрець буде рости дуже погано, а то й зовсім не буде.
Вимоги чебрецю до ґрунту
Чебрець воліє не особливо родючі ґрунти. Прекрасно підходять суглинні та супіщані ґрунти з нейтральною кислотно-лужною реакцією. Підготовку ґрунту під посадку чебрецю краще починати ще з осені.
Для цього ділянка очищається від бур'янів, ретельно перекопується. Якщо проби показали, що земля кисла, то внесіть в неї вапно, крейду або доломітове борошно. Якщо ґрунт зовсім бідний, то внесіть трохи органічних або мінеральних добрив.
Безпосередньо перед посадкою ще раз розпушити ґрунт, розбийте великі грудки землі. Земля, де буде посаджений чебрець, повинна бути легкою, пухкою.
Як садити чебрець
- Якщо ви садите чебрець насінням, то робиться це тільки після того, як земля добре прогріється. Для більшості регіонів, це час припадає на середину-кінець травня, можна також й у червні.
- Після посіву насіння чебрецю, вельми бажано накрити посіви плівкою чи агроволокном. У цьому випадку сходи з'являться раніше.
- При посадці чебрецю саджанцями, підготуйте посадкові ямки, відповідно розмірами кореневої системи. Відстань між ними витримуйте не менше 30 см.
- Як згадувалося, чебрець не любить застою води. Тому, в посадкових ямках створіть дренажний шар з грубим піском, гранвідсіву, дрібної гальки.
- Після всіх проведених операцій, можна поміщати саджанці чебрецю в ямки, присипати землею, і злегка ущільнити її руками.
- Після посадки, навколо кожного кущика чебрецю насипте шар мульчі та рясно полийте їх.
Це рослина дуже невибаглива. Добре росте й розмножується. При цьому, не вимагаючи особливої уваги.
Полив
Чебрець повзучий вважається посухостійкою рослиною і при його поливі слід дотримуватися міри, головне не перестаратися. Якщо літо не посушливе, то його можна не поливати. Чебрецю буде достатньо і природних опадів. При посухах можна і полити, але без особливого завзяття, хіба що дещо збільшити кількість вологи в період розвитку і цвітіння.
Підгодівля
Чебрець не особливо має потребу в добривах. І навіть навпаки, погано росте на багатих ними ґрунтах. Але якщо ґрунт все ж виснажений, то через рік після посадки, можна внести трохи мінерального добрива або сечовини.
Розпушування
Ґрунт навколо кущів чебрецю повинен бути пухким, добре пропускати воду і повітря. Тому періодично розпушуйте його. Особливо це важливо в перші роки його розвитку. Одночасно з цим видаляйте і бур'яни.
Обрізка чебрецю
Застосовується вона виключно, щоб надати рослині більш правильної та красивої форми. Старі рослини можна й омолодити, обрізавши їх після цвітіння на дві третини довжини, аж до здеревілої частини стебла.
Зимівля чебрецю
Зиму чебрець теж переносить легко. Але при сильному морозі укупі з недостатністю снігового покриву, висока ймовірність його вимерзання. Бажано підстрахуватися і вкрити чебрець на зиму. Нічого особливого вигадувати не слід. Достатньо накрити його будь-яким покривним матеріалом. Спеціальним штучним або підручним: тирсою, торфом, компостом, опалим листям.
Розмноження чебрецю насінням
Такий спосіб вважають найбільш простим і доступним. І, безсумнівно — це найбільш безпечний і безболісний для рослини спосіб. Насіння можна як купити, так і зібрати з наявної рослини. Друге, безумовно, краще. Збір насіння чебрецю повзучого проводиться на початку осені, після їх дозрівання. Зібрані насіння ретельно просушуються і зберігаються в сухому місці до моменту посіву. Зазвичай, це весна, але деякі досвідчені квітникарі практикують і осінні посіви.
Висівати насіння чебрецю можна як безпосередньо у відкритий ґрунт, так і в контейнери на розсаду. У першому випадку вони сіються в теплу землю в травні, у другому — в березні.
При вирощуванні чебрецю на розсаду використовують суміш піску з торфом. Перед посівом насіння чебрецю замочуються в теплій воді на половину доби. У воду можна додати трохи стимулятора: корневін, епін, гетероауксин. Давши обсохнути після замочування і змішавши з грубозернистим піском, насіння рівномірно розсипаються по поверхні ґрунту в контейнері та злегка присипаються чистим піском або перлітом. Після посіву, насіння чебрецю повзучого зволожуються за допомогою пульверизатора, накриваються будь-яким прозорим матеріалом і поміщаються на світле місце.
Далі догляд за розсадою чебрецю проводиться, як і за розсадою інших рослин. Перед висаджуванням у відкритий ґрунт її бажано загартувати. Так вона легше перенесе зміну обстановки.
Розмноження живцями чебрецю
Такий спосіб теж не відрізняється особливою складністю і доступний навіть початківцям квітникарям. Живцювати чебрець можна протягом усього періоду вегетації. Але якщо плануєте висаджувати живці чебрецю повзучого безпосередньо у відкритий ґрунт, то краще це робити в першій половині літа.
Живці нарізають довжиною приблизно в 5-8 см. Залежно від сорту: низькорослі коротше, високорослі довше. Перед укоріненням зрізи гілочок чебрецю можна вмочити в порошок корневін. Так вони швидше обзаведуться власними корінням. Якщо садите їх у відкритий ґрунт, то не слід робити це відразу на сонячній ділянці. Краще вибрати невелику ділянку у півтіні. Добре розпушити ґрунт на цій ділянці, а за потреби додайте трохи піску. Після посадки полийте землю і накрийте держак прозорим ковпаком. Можна плівкою на дротовому каркасі, а можна і скляною банкою.
Корінці держак чебрецю відростить вже через 2-3 тижні. Протягом цього часу періодично поливайте його і провітрюйте. А коли корінці досить відростуть, то саджанець можна пересаджувати на постійне місце.
Розмноження чебрецю діленням куща
Такий спосіб розмноження чебрецю повзучого не рекомендується початківцям квітникарям. Оскільки він вимагає певного досвіду і навичок. Якщо ж поділ провести неправильно, то можна погубити рослину. Ділиться ж кущ чебрецю весною, до початку вегетації. Для цього він акуратно викопується, коріння очищаються від землі та поділяються на потрібну кількість частин.
Важливо! Чебрець, при всій його корисності, відноситься до лікарських рослин і може мати протипоказання. Перш ніж застосовувати його в їжу, обов'язково з'ясуйте, чи не протипоказаний він вам.
Джерело: ukr.media