“Є важливі нюанси, які необхідно знати”: Як підготувати яму для саджанця яблуні заздалегідь і правильно

Початок вересня — найкращий час, щоб зайнятися підготовкою ями для майбутньої посадки саджанця яблуні восени. Осінню посадку люблять багато садівників, оскільки вона означає менше поливу і сприяє хорошому нарощуванню кореневої маси, не витрачаючи енергію на листя, інформує Ukr.Media.

Сьогодні доступні різні сорти яблунь на різних підщепах, тому деякі розглядають посадку більш ніж одного саджанця.

Успішне вирощування молодої яблуні у вашому саду починається з місця посадки та методу посадки. Після того, як яблуня вкоренилася, їй не потрібна особлива допомога, щоб рости і плодоносити, але спочатку вам потрібно забезпечити саджанцям міцний старт.

Як вибрати місце для саджанця яблуні

Яблуні краще саджати на повному сонці або в напівтіні, що настає після полудня, у захищеному місці, далеко від сильних вітрів. Інші речі, які слід мати на увазі, це конкуренція — потрібно уникати ділянок, де вже є великі дерева або кущі, які можуть конкурувати з вашим новим деревом за поживні речовини і світло, а також якість ґрунту.

Яблуні, як правило, дуже невибагливі щодо ґрунтових умов, включаючи глину, але ростуть і дають кращі плоди на добре дренованому, злегка вологому родючому ґрунті, багатому на органічні речовини. Їм подобається, коли ґрунт утримує хороший запас води, особливо коли фрукти розвиваються влітку, але не заболочується. Яблуні терпимі до важких глинистих ґрунтів, якщо дренаж хороший.

Як перевірити дренаж перед посадкою саджанця яблуні

Якщо ви не впевнені в дренажі ґрунту в області, де ви збираєтеся розмістити саджанець, варто витратити час на перевірку дренажу перед посадкою.

Щоб перевірити дренаж ґрунту, викопайте ямку шириною і глибиною 30 см в області посадки. Заповніть яму водою і дайте їй стекти. Потім, після того як вона стече, знову заповніть її водою, але цього разу засічіть, скільки часу знадобиться для зливу. У добре дренованому ґрунті рівень води буде знижуватися зі швидкістю близько 3,5-4 см на годину.

Більш висока швидкість, наприклад, у пухкому піщаному ґрунті, може вказувати на потенційно сухі умови на ділянці. Більш низька швидкість вказує на поганий дренаж ґрунту і може бути застереженням, що вам слід поліпшити дренаж, внісши органіку, підсипавши на дно ями перліту або садового гравію, посадити в піднятий насип.

Який потрібен pH ґрунту для саджанця яблуні

Яблуні найкраще ростуть у слабокислому або нейтральному ґрунті з рівнем pH від 6,0 до 7,0. На щастя, більшість садових ґрунтів мають потрібний яблуні рівень pH від 6,0 до 7,0. Але ви можете додатково провести тестування на pH ґрунту — це вимірювання лужності або кислотності ґрунту, яке вимірюється за шкалою від 1 до 14, де 7 — нейтральна позначка.

Будь-яке вимірювання нижче 7 вказує на кислі умови, а все, що вище 7, вказує на лужні. Якщо ви не впевнені в pH вашого ґрунту або в тому, чи підходить він для вирощування яблунь, хорошою ідеєю буде перевірити pH у місці посадки.

Ви можете швидко перевірити pH ґрунту за допомогою недорогого зонда-тестера pH ґрунту. Щоб підвищити pH (зробити ґрунт більш лужним), можете додати в ґрунт гранульований вапняк. Щоб знизити pH (зробити ґрунт більш кислим), застосовують ґрунтову сірку, сульфат алюмінію або хелатне залізо. Додавання органічного компосту в ґрунт або використання компосту як мульчі також може допомогти підвищити кислотність.

Яка відстань має бути між саджанцями яблуні

Загалом, яблуні потрібна відстань від інших рослин приблизно в один-півтора рази більша за її максимальну крону. Це необхідно для того, щоб уникнути поширення шкідників і хвороб. Якщо ви знаєте, на якій підщепі ви купуєте дерево, то можете зробити інтервал більш точним, використовуючи ці рекомендовані відстані.

  • Підщепа М27 — мінімум 3 м
  • Підщепа М9 — допускається не менше 3,6 м
  • Підщепа М26 — допускається не менше 4,5 м
  • Підщепа MM106 — залиште не менше 6 м

Вимірюйте ці відстані між стовбурами дерев при посадці, а не їх кінцевий розмах.

Підготовка посадкової ями для саджанця яблуні

Цей захід роблять заздалегідь, щоб внесені органічні ґрунтові поправки прийшли в дію, включаючи ріст корисних грибів триходерма, присутніх в органіці. Пам'ятайте, що кінцева мета під час посадки — щоб найнижча частина стовбура була на одному рівні з навколишнім ґрунтом. Нижня частина стовбура — місце, де колір змінюється на кореневу зону, зазвичай це видно по чіткій лінії між стовбуром і коренями.

Залежно від розміру вашої голої кореневої підщепи, ваша яма буде глибиною близько 60 см і 90 см в ширину на момент підготовки. Як бачите, ширина набагато більша, ніж глибина ями.

Яблуні процвітають, якщо їх посадити в ями, які більш широкі, ніж глибокі, що стимулює їх широкі живильні корені до активного розвитку. Корені яблуні можуть поширюватися як горизонтально, так і вниз, при цьому більшість «живильних» коренів ростуть у верхніх 15 см ґрунту.

Копайте яму правильно. Спочатку зніміть дерен і переверніть його. Складіть стопкою для створення берми навколо лунки, коли закінчите посадку. Берма — це обідок ґрунту навколо посадкової ями приблизно на 5 см вище рівня землі. Берма служить для збору води, щоб вона могла вбиратися, а не стікати.

Потім, викопуючи яму, складайте верхній родючий шар також поруч для подальшого замішування з органікою.

Пам'ятайте, що яма повинна бути рівномірною, а не літерою V. Корені повинні рости вільно — вглиб і в ширину, не відчуваючи тиску і стиснення.

Візьміть вила, наколіть ґрунт на дні і по боках ями, потім добре розпушіть. Відразу сформуйте на дні ями посередині горбик, щоб вона ні в якому разі не була плоскою або увігнутою.

Не вносьте агрохімічні добрива — використовуйте тільки збагачення ґрунтосуміші органікою.

Землю, яку ви витягли з ями, слід перемішати — бажано у відношенні 50/50 з витриманим компостом або гноєм, а також добре додати подрібнену соснову кору, в тому числі і згнилу, підмішати побільше кокосового волокна, купленого в супермаркеті.

Засипте яму отриманою сумішшю, залишки складіть поруч. Полийте, при необхідності досипте і знову полийте. Приготуйте розчин триходерми за інструкцією і пролийте яму, щоб корисні гриби почали витісняти патогени.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *