Чи потрібна Україні спеціальна економічна прокуратура 28.03.2024 11:45 Укрінформ Ініціатори вважають, що СЕП посилить інституційну спроможність Бюро економічної безпеки. Але є й інший погляд
Депутати пропонують (законопроєкт №11087) створити в Україні новий наглядовий правоохоронний орган – Спеціалізовану економічну прокуратуру. За задумом, СЕП має здійснювати процесуальний нагляд у кримінальних провадженнях Бюро економічної безпеки (БЕБ), для чого її потрібно виокремити зі структури Генпрокуратури. Таким чином автори пропонують навести лад у розслідуваннях економічних злочинів, чим після запланованого реформування має займатися виключно БЕБ – як єдиний профільний правоохоронний орган. Бо зараз підслідні Бюро справи, мовляв, хто тільки не розслідує: і ДБР, і Нацпол, і НАБУ, і економічні підрозділи СБУ…
Створення СЕП, за задумом, має стати логічним продовженням реформування БЕБ. Але при цьому жодної згадки про потребу у такому відокремленому органі прокурорського нагляду немає ні в домовленостях з міжнародними партнерами, ні у Плані для реалізації програми «Ukraine Facility», оприлюдненому Міністерством економіки. Тому опитані Укрінформом експерти й налаштовані досить скептично.
НАВІЩО УКРАЇНІ НОВИЙ ОРГАН ПРОКУРОРСЬКОГО НАГЛЯДУ
Хоч автори ініціативи й переконані у тому, що окрема СЕП підвищить ефективність БЕБ, однак визнають – ризики недостатньої компетентності та доброчесності «економічних» прокурорів також залишаються. Мовляв, нинішньої спеціалізації прокурорів у складі Генпрокуратури (у профільному управлінні Офісу ГПУ працюють 43 прокурори та 5 адміністративних співробітників, ще 108 працівників – у відповідних відділах обласних прокуратур) може бути недостатньо. Як приклад, наводять нинішню ситуацію, коли значна частина підслідних БЕБ справ розслідуються іншими правоохоронними органами, а прокуратура не бачить у цьому жодних процесуальних порушень.
«За даними офіційної статистики Офісу Генерального прокурора, у 2023 році було зареєстровано 914 кримінальних проваджень за ст. 212 ККУ (ухилення від сплати податків). На стадії досудового розслідування було припинено 56 кримінальних проваджень, з яких 55 – за відсутністю складу/події кримінального правопорушення. Проваджень, у яких особам повідомили про підозру, – лише 50. Навіть за цією статтею із 914 всіх облікованих торік кримінальних проваджень, у 216 (24%) досудове розслідування здійснювалося не БЕБ», – йдеться в Пояснювальній записці до законопроєкту.
Автори вважають, що така статистика може свідчити не лише про недостатньо ефективну роботу БЕБ у розслідуванні економічних злочинів, а й про неефективний процесуальний нагляд за додержанням законів під час розслідувань цих злочинів.
Источник: www.ukrinform.ua