Де взяти гроші на ваші ідеї? Як міжнародні фінансові інституції підтримують український бізнес

Де взяти гроші на ваші ідеї? Як міжнародні фінансові інституції підтримують український бізнес 07.06.2024 09:00 Укрінформ Експерти рзповіли про інструменти підтримки бізнесу від міжнародних організацій та перспективи залучення приватних інвестицій у відбудову України

24 травня у Львові відбувся традиційний Весняний діловий форум за участю представників бізнесу, міжнародних фінансових інституцій, дослідницьких та громадських організацій. Олена Волошина, керівниця діяльності Міжнародної фінансової корпорації (МФК) в Україні, Анна Лебединець, асоційована директорка Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в Україні, та Анна Гладштейн, керівниця програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», розповіли про інструменти підтримки бізнесу від міжнародних організацій та перспективи залучення приватних інвестицій у відбудову України.

Відео розмови можна побачити за посиланням. Презентацію Анни Лебединець можна скачати за посиланням.

Олена Волошина, МФК. З початку повномасштабного вторгнення МФК не припиняла свою діяльність за жодним із чотирьох напрямків – це інвестиції, консультації для уряду й приватного сектору, підготовка інвестиційних проєктів та аналітична робота. За оцінкою моїх колег зі Світового банку, Україна потребуватиме для відбудови близько 500 млрд дол. За нашими оцінками, приватний сектор зможе профінансувати близько третини цієї суми, але ця частка залежить від галузі. Наприклад, інвестиції в торгівлю, агросектор, харчову промисловість практично повністю може здійснити приватний сектор, а для залучення приватних інвесторів до освіти, медицини, енергетики чи житлового будівництва потрібно здійснити реформи, над якими ми працюємо разом із урядом.

«Вокс Україна» опублікував огляд інституційних та секторальних реформ, передбачених програмами з МВФ та ЄС.

На найближчі два роки наша Рада директорів затвердила програму фінансування української економіки на 2 млрд дол. Із них ми вже видали кредитів на 1,4 млрд дол., із яких 400 млн дол. пішло на підтримку експорту та імпорту (оскільки українська економіка дуже відкрита, багато підприємств залежать від співпраці із зовнішніми ринками).

За останні два роки ми продовжували фінансувати великі компанії – наших постійних клієнтів – та програми підтримки малого й середнього бізнесу через комерційні банки (насамперед підтримуємо малих фермерів та жінок-підприємиць). Цього року взялися за незвичний для нас проєкт — працюємо над корпоративним розвитком Дунайського пароплавства, щоб зрештою підготувати його до приватизації. 

І, звісно, розвиваємо проєкти державно-приватного партнерства – у портовій галузі, але також у медицині, зеленій енергетиці та ін. На мою думку, це дуже ефективний інструмент залучення інвестицій. Проте, щоб детально розробити проєкт ДПП, потрібно близько 18 місяців, тож ми працюємо над тим, щоб пришвидшити цей процес. Оскільки цей інструмент новий як для громад, так і для українського бізнесу, ми проводимо багато навчальних заходів, де розповідаємо представникам органів влади й приватного сектору про те, як ним користуватися. 

Анна Лебединець, ЄБРР. Як банк розвитку, ЄБРР почав працювати у пострадянських країнах, і зокрема в Україні, з 1991 року. Сьогодні ми працюємо у 37 країнах. До початку повномасштабного вторгнення у нас в Україні було близько 100 співробітників (зараз більшість із них працюють у Варшаві), тому ми добре розуміємо, що відбувається в країні. 

Сьогодні портфель ЄБРР в Україні становить 4,9 млрд євро, із яких близько третини — це кредити приватному сектору. Але також маємо інфраструктурні проєкти й фінансуємо малий бізнес. ЄБРР першим серед міжнародних фінансових інституцій почав видавати нові кредити в Україні навесні 2023 року, для чого збільшив статутний капітал, щоб мати змогу взяти на себе додаткові ризики (ЄБРР також найпершим – у березні 2022 року – заморозив усю діяльність та закрив офіси в Росії та Білорусі – прим. ред.). У кожному з 2022 та 2023 років ЄБРР інвестував в Україні по 2 млрд дол. (90% проєктів за кількістю та 50% за вартістю – це кредити приватному сектору). Ми плануємо інвестувати в Україні 1,5 млрд дол. щороку поки триває війна та збільшити інвестиції після її закінчення.

ЄБРР має три інструменти фінансування – пряме (середнім і великим компаніям на суму понад 10 млн євро), через механізм розподілу ризиків за участю комерційних банків (кредити від 3-5 до 10-15 млн євро) та програму портфельного розподілу ризиків – невеликі кредити через комерційні банки. Пріоритети нашої діяльності – це харчова безпека, будівельні матеріали, «зелені» інвестиції, а також енергетика. Також ми підтримуємо компанії, які хочуть вийти на зовнішні ринки. Незважаючи на війну, багато українських компаній розвиваються, і ми охоче підтримуємо їх у цьому.

Крім інвестицій, ми надаємо консультації для бізнесу (з розвитку корпоративного управління та персоналу, цифровізації, виходу на зовнішні ринки тощо), а також надаємо технічну допомогу уряду та підтримуємо українську архітектуру реформ.

Анна Гладштейн (USAID). Програма «Конкурентоспроможна економіка України» розрахована на 170 млн доларів на 2018-2025 роки. Ми підтримуємо перспективний бізнес: проводимо тренінги з різних питань (зокрема виходу на зовнішні ринки), надаємо гранти, технічну допомогу, залучаємо компанії до виконання підрядів, підтримуємо експортні альянси (тобто об’єднання компаній для спільної участі у міжнародних виставках). 

Переважно ми працюємо з підприємствами з переробних галузей, а також допомагаємо розширювати економічні можливості жінок. Наприклад, невдовзі навчатимемо 240 швачок на базі Львівського коледжу моделювання, підтримуємо текстильний кластер у Хмельницькому, де також можуть навчатися працівники швейної галузі, фінансуємо школу меблевиків.

Також надаємо послуги з розвитку перспективним компаніям, які можуть створити щонайменше 20 робочих місць – наприклад, допомагаємо закупити й привезти виробниче обладнання чи розробити маркетингову стратегію. 

Українські підприємства мають значний експортний потенціал і можуть зайняти ніші, які звільнилися після виходу з ринку російських та білоруських товарів. Тому ми надаємо їм консультації від міжнародних експертів про те, як вийти на зовнішній ринок, як адаптувати свій товар для іноземних споживачів, як організувати ланцюжки поставок тощо.

Також працюємо з урядом над покращенням регуляторного середовища, з Міністерством економіки над кількома програмами (зокрема проводимо тренінги з отримання грантів у рамках програми «Власна справа») та з експортно-кредитним агентством над розширенням його спроможностей та продуктової лінійки. 

Отже, незважаючи на повномасштабну війну, міжнародні інституції розвитку продовжують підтримувати Україну – не лише уряд та соціальні програми, але й підприємства. Детальніше про проєкти МФК, ЄБРР та USAID для бізнесу можна дізнатися на відповідних веб-сайтах.

Автори:

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів.

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства Бізнес Економіка Інвестиції Відбудова

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *