Дискусії щодо обмежень на український експорт до ЄС тривають – аграрний єврокомісар 09.04.2024 20:04 Укрінформ Єврокомісія і країни-члени продовжують обговорення виключень із так званих автономних торговельних заходів для України.
До них можуть вдаватися у випадку, якщо безмитна та безтарифна торгівля з Україною сільськогосподарською продукцією загрожуватиме стабільності національних аграрних ринків цих країн ЄС. Про це сьогодні у бельгійському місті Генк за підсумками неформальної зустрічі міністрів сільського господарства країн ЄС заявив єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Наразі триває дискусія щодо (переліку – ред.) важливої продукції, до якої мають бути додані найбільш чутливі товари, такі як курятина, яйця, цукор. Також є досі суперечливим, яким має бути рівень для таких лімітів, яким має бути період для обрахування (середнього показника українського експорту – ред.)… Моя пропозиція була включити 2021 рік, але позиція Єврокомісії є відомою – 2023 -2023 роки. Під час тристоронніх переговорів були внесені певні зміни, – наприклад, включати (до заліку) половину 2021 року», – сказав єврокомісар.
Він зауважив, що від початку Європейська комісія запропонувала продовжити дію автономних торговельних заходів (АТЗ) для України ще на рік, на період 2024-2025 років, взагалі без змін. Саме єврокомісар Войцеховський був тією посадовою особою, яка запропонувала внесення певних змін до цих АТЗ, зокрема, включити до цих регуляторних правил посилені захисні заходи, які дозволятимуть окремим країнам-членам або групам країн робити певні виключення з АТЗ для обмеження або взагалі припинення імпорту з України всіх продуктів, ввезення яких може розглядатися як надмірне, та таке, що руйнує стабільність на ринку цих країн або Євросоюзу.
«Я не несу прямої відповідальності за ці переговори. Для мене найбільш важливим є, якщо ми продовжимо ці заходи АТЗ, – ми абсолютно маємо продовжити систему державної допомоги для наших фермерів. Без такої державної допомоги наші фермери будуть втрачати від цієї ситуації більше, ніж зараз. Хочу нагадати – за два роки застосування АТЗ з Україною загальний баланс торгівлі склав 16 мільярдів євро на користь ЄС. Водночас, у аграрному секторі дефіцит у торгівлі з Україною склав 8,5 мільярда євро. Цей факт виправдовує запит наших фермерів на продовження державної допомоги», – сказав Войцеховський.
Як повідомляв Укрінформ, 8 квітня представники країн-членів ЄС (Coreper) підтвердили попередню угоду, досягнуту раніше того ж дня між Бельгійським головуванням в ЄС, Європейським парламентом та Єврокомісією щодо продовження автономних торговельних заходів (призупинення ввізних мит і квот на український експорт до ЄС) до 5 червня 2025 року.
Водночас ЄС вирішив зміцнити захисні заходи щодо українського експорту «чутливих» товарів та обмежити їх середніми показниками обсягів торгівлі, що були зареєстровані в період з 2021 по 2023 роки. Ці заходи можуть бути активовані однією або кількома країнами ЄС у відповідь на дестабілізацію їх внутрішнього сільськогосподарського ринку внаслідок надмірного притоку української аграрної продукції.
Такі виключення із режиму автономних торговельних заходів можуть застосовуватися до імпорту з України визначеного переліку «чутливої» продукції, включаючи м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудзу, крупи та мед.
Рішення щодо продовження автономних торговельних заходів для України ще на рік, як і запропоновані до них зміни, ще мають пройти етап формального ухвалення в Європейському Парламенті та в Раді ЄС.
Фото: Piotr Molecki/East News
Експорт Євросоюз Агропродукція Єврокомісар
Источник: www.ukrinform.ua