Гуманітарне розмінування – 2025: завдання та пріоритети

Гуманітарне розмінування – 2025: завдання та пріоритети 02.04.2025 09:00 Укрінформ Для фінансування робіт із розмінування на нинішній рік є 2,5 млрд грн, завдання – знайти додатковий ресурс, зокрема інвестиційний

Торік в Україні повернули в господарське використання понад 35 тис. кв. км очищених від вибухонебезпечних предметів територій. Пріоритет – сільгоспугіддя. Водночас ще в перший рік повномасштабного російського вторгнення в країні було щонайменше 174 тис. кв. км потенційно забруднених земель, на обстеження та розмінування яких, за оцінками Світового банку, знадобиться щонайменше $37 млрд. Відтоді, зрозуміло, ця сума лише зростала. За цих умов для досягнення амбітної мети – упродовж 10 років повернути в господарське використання принаймні 80% потенційно забрудненої землі – роботи з обстеження та розмінування треба виконувати безперервно, незважаючи на продовження бойових дій. Що уже зроблено та що потрібно зробити для активізації протимінної діяльності? 

ОЧИЩЕННЯ СІЛЬГОСПУГІДЬ: +1000 ГА ПІД МАЙБУТНІЙ УРОЖАЙ

Підбиваючи підсумки минулорічної діяльності державних служб: ДСНС, Служби спецтранспорту (ДССТ), Нацполіції, Нацгвардії і Держприкордонслужби, які мають відповідні підрозділи, та комерційних операторів протимінної діяльності, заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний на брифінгу в Медіацентрі Україна розповів, що спеціалісти поки що обстежують та розміновують землі не ближче ніж за 20 км до лінії фронту. За розмінування найбільш забруднених ділянок: територій, де й досі тривають бойові дії, районів суцільного мінування, водного плеса, природних угідь, забудови візьмуться вже після війни.

«Цієї весни ми перетнули позначку в 1000 га сільськогосподарських угідь, розмінованих, очищених та повернутих в експлуатацію в межах державної програми компенсацій за розмінування агроземель. Ці поля вже можна засівати, а восени – збирати врожай», – сказав Безкаравайний.

Приміром, у березні, за словами першої віцепрем’єрки – міністерки економіки України Юлії Свириденко, підтверджено безпечність ділянки Інституту картоплярства НААН України площею 434 га, на якій виявили і вилучили артилерійські снаряди та міни.

«Ще пів року тому цифра 1000 розмінованих гектарів звучала надто амбітно. Сьогодні – це вже результат. Це поля, які прямо зараз засівають пшеницею та іншими сільгоспкультурами. Це майбутній урожай, замість небезпечних залишків війни. Держава не лише на словах задекларувала зацікавленість у розмінуванні фермерських угідь, а й створила інструмент, який дає змогу метр за метром повертати українській землі безпеку», – наголосила Свириденко.

Як повідомлялося, державна програма компенсацій за розмінування агроземель запрацювала з вересня 2024 року. Вона передбачає 100% покриття вартості розмінування ділянок, яке проводитиметься, та 80% компенсації за землі, які вже розміновані, що фермер має підтвердити документально.

Уже провели аукціони за 56 заявками на розмінування понад 11 тис. га. Роботи тривають за 40 укладеними угодами на площі майже 9,5 тис. га. Повністю виконано умови семи угод загальною вартістю 52 млн грн. Повернуто у використання 1102,9 га. Це три ділянки у Миколаївській області (131,4 га), дві ділянки на Київщині (921,9 га), а також земельні масиви в Херсонській (21,1 га) та Харківській (28,5 га) областях.

Розповідаючи про особливості програми, Ігор Безкаравайний наголосив, що її учасником може бути кожен з аграріїв, хто працює легально, справно сплачує податки та не має зв’язків із Росією. Заявки на розмінування забруднених ділянок приймають через Державний аграрний реєстр.

«Після цього ділянку верифікують, підтверджуючи факт її забруднення, визначається приблизна вартість розмінування, і цей “лот” виставляють на Prozorro. Оператори протимінної діяльності – приватні компанії (переважно українські) – змагаються за право отримати контракт. Надані ж за програмою гроші зберігаються на спеціальному ескроу-рахункові в банку. До них не мають доступу ні аграрій – власник землі, ні переможець аукціону, з яким укладено контракт на виконання робіт», – роз’яснив посадовець механізм фінансування програми. І лише після того як роботу завершено, проінспектовано й надано сертифікат якості, який підтверджує, що ділянка безпечна, кошти з рахунку списуються на рахунок оператора протимінної діяльності.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *