Хто в Європі й чому боїться українського агроекспорту

Хто в Європі й чому боїться українського агроекспорту 09.12.2023 09:00 Укрінформ Коли гору бере політика: попри відсутність значного впливу агроекспорту з України на ринки ЄС, дехто з наших сусідів усе ще наполягає на його забороні

Незважаючи на заяви Єврокомісії та профільних інституцій ЄС про відсутність будь-яких ризиків і негативних впливів аграрного експорту з України на ринки Європи, певні країни, передовсім наші сусіди, наполягають на повній забороні чи принаймні на суттєвому обмеженні таких постачань. Йдеться як про впровадження власних загороджувальних заходів, суть і механізми яких іноді протирічать не лише міжнародним правилам торгівлі та положенням Угоди про асоціацію з Україною, а і внутрішнім регламентам ЄС, а також про тиск на Європейську комісію з вимогами запровадити загальні обмеження на постачання української сільгосппродукції.

Мотиви у кожного різні: для деяких країн – принципова протекціоністська позиція для підтримки національного виробника, для когось – власний економічний інтерес, чиїсь же мета і завдання – суто політичні, також із різними мотивами: внутрішні електоральні дивіденди чи й гра під дудку Кремля (тут усе відбувається за тими ж лекалами, що і під час блокування кордонів перевізниками, – це Укрінформ детально з’ясовував).

Водночас, ідучи до мети, противники посилення українського впливу на аграрні та споживчі ринки ЄС забувають про інтереси партнерів з європейського блоку, для яких постачання агросировини з України є ледь не безальтернативним джерелом розвитку цілих галузей власного виробництва та формування доданої вартості, а ввезення готової продукції – запорукою продовольчої безпеки і нижчих цін для населення.

Спробуймо розібратися у цих хитросплетіннях та головне – визначитися з алгоритмом дій України, які допоможуть згладити гострі кути у непростих торговельних відносинах з європейськими партнерами.

НЕ ТАКИЙ СТРАШНИЙ ІМПОРТ СІЛЬГОСППРОДУКЦІЇ З УКРАЇНИ, ЯК ДЕХТО ЙОГО МАЛЮЄ

Нещодавно на засіданні комітету Європейського парламенту з питань сільського господарства та розвитку обговорювали ситуацію з агроекспортом з України. Депутати також обмінялися думками із членами Єврокомісії щодо ризиків для фермерів ЄС від нарощування темпів постачань української сільгоспсировини та готової продукції.

«Ми відстежуємо обсяги, динаміку цін, імпортні ціни на національних рівнях, а також ціни на рівні ЄС і публікуємо моніторинговий звіт що два місяці. І поки що не бачимо значних негативних наслідків для сільськогосподарського ринку ЄС», – наголосив доповідач з цієї теми П’єр Баску, директор з питань сталого розвитку та підтримки доходів Генерального директорату з питань сільського господарства Єврокомісії.

За його словами, комісія працює над розвитком «коридорів солідарності» та зменшенням витрат на транзит, оскільки хоче, «щоб Україна продовжувала робити внесок у світову продовольчу безпеку та могла продовжувати експортувати свою продукцію в ЄС, а також за його межі».

За даними євродепутатів, «коридори солідарності» стали порятунком для української економіки і дали змогу експортувати понад 108 мільйонів тонн та імпортувати 38 мільйонів тонн товарів – загалом на 123 мільярди євро.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *