Як протидіяти продажу Росією викраденого в Україні зерна

Як протидіяти продажу Росією викраденого в Україні зерна 25.11.2023 09:00 Укрінформ Ефективною відповіддю на спроби РФ експортувати награбоване в нашій країні стануть блокада російських портів та санкції проти покупців краденого товару

Російські федеральні канали вихваляються рекордними запасами зернових та нарощуванням експорту агросировини: чорноморські порти РФ, мовляв, не встигають відвантажувати збіжжя. Перед початком збирання цьогорічного врожаю перехідні запаси зерна і справді були на небаченому для країни-агресорки рівні. Ось тільки досягнули цього не завдяки вдалому  господарюванню на російських полях, а через викрадення врожаю з українських нив та елеваторів. І хоча методи путінської «хлібозаготівлі» на захоплених землях змінюються – від прямого розграбування запасів до скуповування за безцінь усього, що виростили українські селяни в окупації, — суть ідеї залишається незмінною: максимально викачати ресурс з тимчасово окупованих районів та заробити на продажу чужої агропродукції. І, на жаль, на такий товар, пропри дію міжнародних санкцій проти Росії, у світі знаходяться покупці. Що ж можуть протиставити цьому Україна та її партнери? 

Еволюція експропріації: від грабунку до скуповування «за копійки» 

Викрадати українське зерно, спрямовуючи його на внутрішній російський ринок та намагаючись продати за кордон, росіяни почали фактично із перших тижнів тимчасової окупації українських територій. Збіжжя вивозили залізницею й автотранспортом до Криму та Ростовської області, а також транспортували через порти Севастополя та Бердянська. 

Однією з перших викрадених окупантами великих партій українського збіжжя було зерно, вже завантажене на кораблі, які через початок масштабної російської агресії не встигли залишити Бердянський порт. Відома історія, коли ще наприкінці березня минулого року росіяни відтягнули із порту в невідомому напрямку п’ять повністю або частково завантажених суден.

За даними видання Financial Times, торік на початку травня в тимчасово окупованих районах Запорізької області окупанти створили компанію «Державний зерновий оператор», яку очолив бізнесмен із Санкт-Петербурга. Окупаційна адміністрація звітувала, що в той період із регіону щодня вивозили до 5000 тонн зерна залізницею та ще 1500-2000 тонн  – автотранспортом.

Тож іще  у травні минулого року Міністерство закордонних справ України оприлюднило заяву із засуджденням дій РФ щодо розпоряджання відібраним в українських аграріїв, трейдерів та переробників збіжжям. Як зазначалося, крадіжки харчових ресурсів з території незалежної суверенної держави є одним із проявів мародерства. Наше зовнішньополітичне відомство попередило споживачів, що партії зерна, які продає РФ, можуть частково або повністю містити викрадене в Україні зерно. Отже, будь-яка країна, яка свідомо купує таку сільськогосподарську продукцію, є співучасником злочину.

Вже на той час, за оцінками українського уряду, окупанти викрали щонайменше пів мільйона тонн зерна вартістю понад $100 мільйонів. “Крадіжку Росією українського зерна підтверджують як численні свідчення українських аграріїв, так і документальні докази: розпорядження так званої “мерії Бердянська” № 10-п від 07.05.2022 щодо вилучення пшениці та ячменю у приватної компанії; пресреліз законодавчих зборів Красноярського краю РФ № 379 (13593) від 27.04.2022 щодо рішення комітету у справах села та агропромислової політики провести експропріацію врожаю у фермерів із тимчасово окупованих районів Херсонщини; пропозиції Міністерства сільського господарства Росії відкласти введення в дію федеральної державної інформаційної системи (ФДІС) відстеження походження зерна та продуктів перероблення зерна на 1 рік. Запровадження ФДІС “Зерно” мало на меті встановлення контролю за використанням харчових ресурсів на території РФ, але у зв’язку з воєнною агресією Росії проти України, вже розроблена система стала небажаною для РФ з огляду на необхідність обліку незаконно вивезеного з української території зерна”, – йдеться в заяві нашого зовнішньополітичного відомства.                                                                  

Поступово, аби повністю не відбити у фермерів з окупованих територій бажання працювати на землі та щоб зберегти видимість “законності”, росіяни обмежили прямі крадіжки збіжжя зі складів та елеваторів, натомість, користуючись безвихідною ситуацією, в якій опинились місцеві аграрії, почали за безцінь скуповувати в них сільськогосподарську продукцію. Закупівельні ціни часто були вдвічі, а то й утричі нижчими за собівартість вирощеного. Не маючи альтернативи, фермери змушені іти на таку торгівлю. 

Таким чином, завдяки прямому грабежу та ціновому диктату, до кінця 2022 року окупанти вивезли із захоплених територій щонайменше 1,8 мільйона тонн зерна. Зрозуміло, що цифра умовна. Визначити реальні обсяги викраденого в Україні збіжжя, що поповнили «закрома Путіна», перепрошуємо за тавтологію, нереально. Не забуваймо також про те, що російські мародери активно вивозили (і вивозять) із півдня та сходу України насіння технічних культур — передовсім, соняшника — та перероблену продукцію, зокрема олію.           

Така ж ситуація і з цьогорічним врожаєм.

“Є єдина російська закупівельна компанія, яка має право купувати сільгосппродукцію та зерно. І вартість – приблизно 3000 рублів (зараз це трохи більше 1200 гривень, – ред.) за тонну. Ми розуміємо, що ця вартість приблизно вдвічі-втричі нижча, ніж собівартість вирощеної продукції”, — розповідав в ефірі телеканалу FREEДОМ міський голова Мелітополя Іван Федоров.

Вдаючись до таких форм вилучення сировини в українських аграріїв, РФ розпочала власний експортний сезон із найбільшими запасами пшениці за три десятиліття. На жаль, і в самій Росії врожаї зернових в останні два роки були непоганими. Як повідомляв Bloomberg, за даними компанії SovEcon, у липні РФ відвантажила на експорт 4,4 мільйона тонн пшениці, майже на 60% більше, ніж зазвичай. При цьому левова частка перевалки здійснювалася не у порту Новоросійська, до якого ведуть традиційні логістичні маршрути із «хлібних» регіонів РФ, а через порти (в тому числі, й «віджаті» в України) на Азові. Що, як би окупанти це не приховували, підтверджує місце походження сировини: південь на схід України. 

Застосувавши модель машинного навчання, що виявляє зміни текстури та кольору на основі часових рядів супутникових зображень, аналітики Bloomberg з'ясували, що від початку повномасштабного вторгнення Росія викрала з України лише пшениці не менш ніж на 1 мільярд доларів. Адже майже чверть української пшениці вирощують на нині тимчасово окупованих Росією територіях. 

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *