Оподаткування волонтерів: «війна» з державою заради допомоги державі? 01.06.2023 20:20 Укрінформ Скандал про оподаткування волонтерів, здається, добігає кінця. Але до нього можна було й не доводити
З початком повномасштабної війни росії проти України, майже кожен українець долучився до оборони країни. Хтось пішов до лав ЗСУ, хтось стоїть на економічному фронті країні, а хтось долучився до волонтерської діяльності. За даними Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, близько 61% українців так чи інакше долучалися до волонтерської допомоги військовим чи своїм співгромадянам: є ті, хто допомагав фізичною роботою (близько 10%), хто фінансово – 31%, а хтось і фінансово, і роботою (20%). За рік війни усім стало зрозуміло, що волонтери роблять величезний вклад у перемогу і є потужною підтримкою для наших воїнів.
Саме волонтери за лічені дні здатні зібрати гроші на бронік, пікап чи тепловізор. Проте нещодавно у соцмережах вибухнув скандал: один з відомих волонтерів зібрав на свою благодійну картку близько 20 млн грн, які мали піти на закупівлю дронів, банк відразу ж поцікавився, куди підуть ці кошти, а податкова одразу натякнула, що чекає сплату податків з цієї суми. Чому так сталось і як шукати вихід з такої ситуації, намагався розібратись Укрінформ.
Бути чи не бути волонтером на папері?
Одразу нагадаємо, що за Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами» № 2747-ІХ, який набирав чинності в кінці 2022 р., встановлено, що за умови реєстрації благодійника – фізичної особи у Реєстрі волонтерів до 01 січня 2023 року, сума благодійної допомоги, отриманої таким благодійником у період з 24 лютого, не включаються до його загального оподатковуваного доходу.
Реєстр волонтерів антитерористичної операції було створено ще у 2014 році, і до повномасштабного вторгнення Росії в Україну в ньому було лише 320 осіб. Найбільша динаміка приросту – близько 70% реєстрацій волонтерів за 2022 рік, зокрема, припало на грудень.
За даними Державної податкової служби, на кінець квітня цього року у Реєстрі волонтерів вже було зареєстровано понад 4 тисячі осіб. Але насправді їх значно більше, оскільки значна частина людей, що збирає кошти на власні картки та волонтерить, так би мовити, “непрофесійно”, такого статусу з різних причин не набуває.
На перший погляд, зареєструватись волонтером дуже просто. Потрібно подати невеликий пакет документів до податкової служби за місцем реєстрації, особисто або поштою: заяву, копії ідентифікаційного коду паспорта та довідку про відкриття рахунку, на який надходитимуть благодійні внески за формою № 4-РВ. Отримати таку довідку можна у банку, де у вас вже є рахунок. При цьому у податковій запевняють, що сама процедура включення – справа одного робочого дня.
Тут одразу виникає питання, а чи обов'язково всі люди, які так чи інакше збирають гроші на потреби військових, мають реєструватись? Відповідь проста – ні, не обов'язково. Однак, якщо ви все ж збираєте кошти на допомогу постійно і в чималих обсягах, то реєструватись потрібно, аби потім не мати проблем з податковою.
Багато волонтерів і ті, хто збирає кошти на ЗСУ, продовжують працювати без реєстрації, оскільки на вимогу закону, зареєстровані волонтери мають збирати та зберігати документи, а ще вести звітність на всю надану ними допомогу. Це відвертає, забирає купу часу та вимагає залучення кваліфікованих бухгалтерів з необхідністю платити їм зарплату. Тож, більшість людей вважають, що можуть приватно розпоряджатися коштами, що надходять на їхні приватні картки, і що державу не потрібно ставити до відома на про суми, ні про волонтерські закупи.
Два слова у призначенні переказу і податки можна не платити
Однак держава так не вважає. Відповідно до чинного податкового законодавства кошти, які надійшли на банківський рахунок громадянина від інших громадян, є "іншим доходом" і, відповідно, на цю суму може нарахувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5 % військового збору.
Як пояснює юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Наталя Войнова, за законом, оподаткуванню підлягає будь-який дохід фізособи, що надійшов на користь платника податку протягом звітного періоду, незалежно від джерел отримання цього доходу. Тобто таке джерело як збирання коштів у межах волонтерської діяльності на власні картки волонтерів не підлягає звільненню від оподаткування.
Источник: www.ukrinform.ua