Перепони для розвитку біометанової галузі в Україні мають регуляторний характер Дослідження 28.02.2025 11:02 Укрінформ Україна нині потенційно може виробляти до 1 млрд кубометрів біометану на рік, однак низька конкурентоспроможність цього палива на внутрішньому ринку та регуляторні бар'єри для експорту стримують розвиток галузі.
Про це Укрінформу повідомили у проєкті Green Deal Ukraїna.
"Технічно українські виробники вже здатні закачувати біометан у мережу, що дозволяє передавати відповідні обсяги біометану до ЄС і отримувати доступ до нього споживачів ЄС з їхньої мережі. Основні бар'єри для цього процесу мають регуляторний характер і, в принципі, можуть бути вирішені відносно швидко за умови наявності політичної волі з боку ЄС, його держав-членів та України сприяти такій торгівлі", – зазначили експерти проєкту.
Green Deal Ukraїna спільно з Українським кліматичним офісом, що впроваджується GIZ, провели дослідження біометанової галузі України. Експерти зауважили, що наразі ця галузь все ще перебуває на початковій стадії розвитку.
Зокрема, на внутрішньому українському ринку однією з головних перешкод для її розвитку є недостатня конкурентоспроможність порівняно з субсидованим природним газом. Так, мінімальна собівартість виробництва біометану становить приблизно 650 євро/тис. кубометрів, що перевищує поточну ціну природного газу для промислових споживачів та бюджетних установ (435 євро/тис. кубометрів).
Крім того, в Україні відсутня "зелена премія" для продажу біометану, яка існує у більшості країн Євросоюзу. Тому поточна економіка виробництва біометану та регуляторне середовище в Україні залишають місце лише для експортно-орієнтованого ринку для українського біометану.
До 2030 року Україна потенційно може експортувати до ЄС близько 1 млрд кубометрів біометану, а до 2050 року — до 7 млрд кубометрів. Однак згідно з дослідженням, постачання біометану з України буде можливим лише в тому випадку, якщо Єдиний реєстр біометану ЄС допустить український біометан до своєї системи та забезпечить інтеграцію української бази даних з їхньою.
"Неспроможність інтегрувати дві бази даних є найбільшою перешкодою для збільшення обсягів експорту українського біометану до ЄС і може навіть призвести до припинення поточного експорту", – застерігають експерти.
Наразі в Україні відсутній офіційний реєстр біометану, але є альтернатива: експорт біометану на основі сертифіката сталості та підтвердження сталості (PoS) для кожної партії. Така система створює ризик невідповідностей, тому створення українського реєстру біометану та його підключення до європейського реєстру має вирішальне значення для розвитку експорту.
Крім того, розвиток виробництва біометану в Україні ускладнюють існуючі процедури підключення до мереж, відсутність центрального органу, який би координував біометановий сектор, відсутність стратегії розвитку відновлюваного газу, відсутність податкових пільг на викиди вуглекислого газу для біометану тощо.
Як повідомлялося, Енергетична митниця Державної митної служби 6 лютого оформила першу митну декларацію на експорт біометану. Обсяг першої поставки біометану до ЄС становив 67 тис. кубометрів.
Станом на січень 2025 року в Україні працюють три біометанових заводи. Упродовж року очікується запуск ще чотирьох, що збільшить загальну потужність виробництва до 111 млн кубометрів на рік.
Фото: depositphotos.com
Альтернативне паливо Біометан «Зелена» енергетика дослідження
Источник: www.ukrinform.ua