Повільний розвиток на межі рецесії: Де тепер перебуває економіка Китаю

Повільний розвиток на межі рецесії: Де тепер перебуває економіка Китаю 15.12.2023 08:00 Укрінформ Негативний ефект для економіки Піднебесної посилюють геополітичні чинники, насамперед агресивна антизахідна політика влади

Економіку Китаю, другу в світі, продовжує лихоманити. У глобалізованому середовищі з глибоко інтегрованими виробничими ланцюжками потрясіння в такій потужній ланці не зможе не зачепити інших.

Наскільки критична ситуація в китайській економіці та чи може це створити проблеми Україні, спробуємо з’ясувати.

ПОВІЛЬНИЙ ПОСТКОВІДНИЙ ПРОГРЕС

Економіка Китаю у постковідний період стикається з багатьма труднощами. Експорт і внутрішнє споживання, які були головними драйверами її зростання в допандемійні роки, залишаються нестабільними й слабкими, нездатними забезпечити бажані темпи відновлення.

До цього додалася масштабна криза в секторі нерухомості Китаю, переобтяженому мільярдними боргами, який ніяк самостійно не може оговтатися, а держава не поспішає підставити плече. Проблеми китайських забудовників почалися з падіння найбільшого девелопера «Evergrande Group», чий борговий тягар сягає $300 мільярдів, і яка ще у 2021-му оголосила про дефолт, а цього року подала у США заявку про банкрутство.

Другий за розмірами місцевий забудовник, компанія «Country Garden», за перше півріччя цього року втратила $7,1 мільярда і в жовтні оголосила про дефолт за боргами. У подібному кризовому стані перебувають більшість великих китайських девелоперів, капіталізація яких від 2019-го року упала в рази. Криза ліквідності в секторі нерухомості регулярно обвалює місцевий фондовий ринок, віднаджуючи інвесторів і змушуючи нервувати китайський та іноземний бізнес.

Негативний ефект для економіки Китаю посилюють геополітичні чинники, насамперед агресивна антизахідна політика нинішньої китайської влади і прискорення курсу на формування власного, конкурентного Заходу блоку країн для зміни цього світового порядку. Дружба Пекіна з Росією, Іраном і Сирією не проходить повз увагу Європи, Північної Америки та столиць демократичних країн світу, спонукає їх діяти на випередження і зменшувати ризики від кооперації з Китаєм. На практиці це означає поступову переорієнтацію на ведення бізнесу з дружніми країнами й скорочення інвестицій та торгівлі з КНР.

Перелічені вище фактори разом з триваючими зусиллями уряду накинути зашморг державного контролю на всі бізнес-процеси в країні демотивують як місцевих, так і іноземних підприємців та відштовхують інвесторів, що врешті-решт відображається на темпах відновлення національної економіки. Західні аналітики попереджають про високі ризики тривалого уповільнення економіки Китаю і рецесію, тоді як у Пекіні визнають наявність проблем, але стверджують, що критичних наслідків не буде.

Офіційні особи в Пекіні пояснюють низькі темпи відновлення якісною перебудовою економіки. Мовляв, раніше головною метою були високі показники приросту валового внутрішнього продукту (ВВП), через що виникли дисбаланси в секторах і надлишок виробничих потужностей.

Тепер же метою є збалансований ріст, тобто увага найперше якісному розвиткові, сучасним технологіям зі штучним інтелектом (ШІ) і зеленій енергетиці. А такий перехід, природно, позначиться на поточних економічних показниках, але в середній і віддаленій перспективі його позитивний ефект неможливо переоцінити.

ОПТИМІСТИЧНА УРЯДОВА СТАТИСТИКА

У своїх прогнозах фахівці користуються помісячними і поквартальними даними Державного статистичного управління КНР, а вони не вказують на тривожну економічну ситуацію, навпаки, демонструють хоча й стриманий і нестабільний, але невпинний рух уперед. Так, після скасування пандемічних обмежень на початку цього року зафіксували оптимістичне повернення до доковідних показників: за даними Держстату, економіка Китаю в першому кварталі зросла на 4,5% порівняно з роком раніше, що перевершило прогнози аналітиків, які давали лише 4%.

Натомість уже в другому кварталі темпи зростання ВВП виявилися нижчими за очікування фахівців і становили 6,3%, тоді як консенсус-прогноз експертів передбачав підвищення на 6,9-7,3%.

У третьому кварталі економіка Китаю зросла на 5,2% у річному обчисленні та, як і в першому кварталі, перевищила прогнози аналітиків на 0,2%. Оптимістичні дані дали змогу урядові КНР заявити про добрі макроекономічні індикатори на наступний період, а Міжнародному валютному фондові (МВФ) – переглянути свій прогноз цьогорічного зростання ВВП Китаю в бік збільшення до 5,4% з попередніх 5%.

Увагу економічних аналітиків привернули дані за листопад, які нещодавно оприлюднив Держстат Китаю, які залишаються слабкими, але вже містять певні, оптимістичні для країни, показники. Зокрема, місячний зведений середній індекс PMI (Purchasing Managers Index), що характеризує стан ділового клімату в країні, зріс уперше за сім місяців і досягнув 51-го (показник понад 50 свідчить про пожвавлення економічної активності). Це нижче від допандемійного й середнього в 2019 році значення 52,5, проте дає змогу говорити про позитивні для китайської економіки ознаки.

У листопаді, також уперше від квітня, зафіксовано збільшення експорту Китаю порівняно з тим же місяцем минулого року. І хоча йдеться лише про 0,5%, це більше від прогнозів аналітиків, які очікували зростання на 0,4%, а також різко контрастує з падінням на 6,4% у жовтні до жовтня минулого року. Тож певні позитивні ознаки є.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *