Позитивне рішення МВФ: транш у $900 мільйонів та нові завдання для України

Позитивне рішення МВФ: транш у $900 мільйонів та нові завдання для України 12.12.2023 11:30 Укрінформ Поміж ключових передумов отримання наступних кредитних траншів – невідкладне затвердження Україною Національної стратегії доходів

Незабаром Україна отримає майже $900 мільйонів – третій транш у межах чинної програми розширеного фінансування EFF від Міжнародного валютного фонду. Напередодні Рада директорів МВФ завершила другий перегляд програми, визнавши успішне виконання Україною ключових структурних маяків та поступ у виконанні інших зобов’язань. Таке рішення, по-перше, допоможе нам безпроблемно завершити непростий фінансовий 2023 рік. По-друге, відкриє двері для отримання наступних, більших, траншів 2024-го – вочевидь, ще складнішого для державних фінансів року. По-третє, стане позитивним сигналом для інших кредиторів: навіть в умовах війни Україна може успішно виконувати зобов’язання та реформуватися.

Нам же вже треба братися за виконання нових завдань, необхідних для такого ж успішного (а краще взагалі без жодних «але») третього перегляду навесні. Бо за нинішніх умов, коли немає визначеності щодо джерел надходження міжнародної фінансової допомоги впродовж наступного року, дозволити собі залишитися без кредитної підтримки Фонду не можна. «На кону», як-не-як, майже $4,5 млрд, які, згідно з попереднім графіком, маємо отримати трьома траншами. Що ж маємо для цього зробити?

УСПІШНІ РЕФОРМИ, ПОПРИ ВІЙНУ: МІСІЯ МОЖЛИВА

В українському політикумі фактично не було песимістів, котрі б сумнівалися у позитивному рішенні Ради директорів Міжнародного валютного фонду. Адже ми справді (не без проблем, із затягуванням термінів виконання деяких завдань та іноді з доволі палкими внутрішніми дискусіями та спробами декого «пропетляти») досягли більшості визначених за підсумками попереднього перегляду програми цілей. Це й ухвалення законодавства про покращення податкової політики та адміністрування, затвердження й успішна покрокова реалізація стратегії переходу до більш гнучкого обмінного курсу, і відновлення декларування статків державних службовців та функцій НАЗК щодо їхньої перевірки, і успішний рух у просуванні найважливіших реформ в боротьбі з корупцією, у тому числі щодо декларування активів, протидії відмиванню грошей та інституційного зміцнення САП, і продовження реформи корпоративного управління Оператора газотранспортної системи та ще низка важливих для країни кроків.

Подякувавши МВФ за позитивне для нас рішення, прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив:

«У Фонді визнали наші досягнення в реалізації програми та реформ, попри повномасштабну війну. Україна виконала всі «маяки», зокрема підтримала законодавчі ініціативи щодо вдосконалення Бюджетного кодексу, посилення податкової політики, антикорупційні заходи тощо».

А міністр фінансів Сергій Марченко нагадав, що окрім грошової допомоги та сприяння в мобілізації фінансових ресурсів від інших донорів, результатом втілення програми є впровадження важливих політик для посилення конкурентоспроможності економіки України. «Після другого перегляду продовжуємо працювати над імплементацією визначених реформ для забезпечення фінансової стабільності, довгострокового зростання, зміцнення державного управління та повноцінної євроінтеграції України», – запевнив Марченко.

І в МВФ визнали, що Україна, попри складні обставини, справді досягла значного прогресу у виконанні своїх зобов'язань, окремо наголосивши на поступальних кроках в досягненні магістрального (й вочевидь, незмінного для всіх подальших переглядів програми) маяка: посилення боротьби з корупцією.

"Українська економіка продовжує демонструвати чудову стійкість, хоча її перспективи, як і раніше, схильні до високої невизначеності, пов'язаної з війною. Подальша активна участь і динаміка реформ, включаючи мобілізацію внутрішніх доходів у поєднанні зі своєчасним та передбачуваним зовнішнім фінансуванням, необхідні для захисту макроекономічної стабільності, посилення інституційних реформ та підтримки зусиль щодо відновлення, одночасно сприяючи "зеленому" відновленню на шляху до вступу в ЄС", – йдеться в релізі Фонду.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *