Промисловий безвіз з ЄС: переваги та виклики для України

Промисловий безвіз з ЄС: переваги та виклики для України 30.01.2024 18:30 Укрінформ Україна розраховує, що угоду про взаємне визнання сертифікатів відповідності продукції з Європою вдасться укласти вже цьогоріч

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, поміж ключових цьогорічних завдань у межах інтеграції нашої країни в єдиний європейський ринок – продовження транспортного та економічного, а також якнайшвидше отримання Україною промислового безвізу з ЄС. І якщо збереження перших двох інструментів співпраці з Євросоюзом більшою мірою залежить від політичної волі євроспільноти (а на рівні європейських інституцій, попри спротив деяких держав-сусідів, вона є), то у питаннях «промислового» безвізу м’яч, як-то кажуть, вже давно на українському полі. І те, що завершення та формалізацію цього багаторічного процесу не раз відкладали, – переважно, наша вина. Пов’язано це не лише з війною, а й із повільним внутрішнім реформуванням і адаптацією вітчизняних правового поля та системи стандартизації до європейських вимог.

Згадаймо, що вже зробили Україна та її партнери на цьому шляху, що ще належить зробити і які труднощі при цьому доведеться долати.

ВИГОДИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО БІЗНЕСУ: ШВИДШЕ, ДЕШЕВШЕ ТА БЕЗ ПОСЕРЕДНИКІВ

Затвердження так званого промислового безвізу дасть додатковий поштовх для економічного розвитку України та сприятиме залученню нашого бізнесу до європейських ланцюжків доданої вартості і подальшій економічній інтеграції української економіки в європейський ринок. Із цим погоджуються, вочевидь, переважна більшість вітчизняних політиків та експертів. А ось ступінь нашої готовності до цього кроку оцінюють по-різному. Як різними вважають і ймовірні терміни підписання відповідної угоди та ризики, які при цьому доведеться брати до уваги (як і при кожній міжнародній домовленості, йдеться про врахування через консенсус інтересів кожної зі сторін, що може бути певним викликом для партнера).

«Промисловий» безвіз – неофіційна назва Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (Agreements on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Goods, або ж Угода ACAA). Такі угоди укладались ЄС із державами, які були кандидатами у члени Євроспільноти, та країнами Середземномор'я. Це дозволяло продукцію, якої стосувалися домовленості, вільно просувати на внутрішньому ринку ЄС – без додаткових бюрократичних процедур та посередників – резидентів країн Європи.

Угода ACAA стане частиною економічної євроінтеграції України в галузі технічного регулювання.

«Суть угоди полягає у взаємному визнанні сертифікації продукції. Зараз наші товари, сертифіковані за українськими вимогами, при експорті до Європейського Союзу мають проходити повторну сертифікацію там. Це довго, дорого і є нетарифним торговим бар’єром проти української продукції на ринку ЄС. Тобто, є обмежувальним фактором для експорту. Натомість підписання угоди забезпечить визнання органами сертифікації ЄС сертифікатів, виданих в Україні за європейськими вимогами. Це полегшить експорт українських товарів. Так само українські органи сертифікації визнаватимуть сертифікати, видані в ЄС. Це позбавить європейських виробників необхідності повторно сертифікувати їхні товари в Україні», – пояснює в коментарі Укрінформу заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Для нас Угода передбачатиме визнання того, що українська система технічного регулювання та оцінювання відповідності є рівноцінною європейській системі. «Тобто, в результаті її підписання торгівля товарами між ЄС та Україною у секторах, які охоплюються угодою, відбуватиметься на тих же умовах, що і в торгівлі між країнами-членами ЄС. Підписання «промбезвізу» дозволить виробникам промислової продукції отримувати необхідні сертифікати в Україні, а не шукати офіційного представника у Євросоюзі. Враховуючи, що їх отримання забирає час, кошти і зусилля, наші підприємства зможуть зберегти все це та направити не на хоча й важливу, але бюрократію, а на власний розвиток», – наголошує в коментарі Укрінформу голова підкомітету з питань промислової політики економічного Комітету парламенту Муса Магомедов.

Підписання Угоди ACAA , за його оцінками, скоротить експортні витрати України на постачання такої продукції на 4,9%, а витрати на імпорт – на 2,3%.

Промисловий безвіз у межах ЄС поширюється на 27 груп товарів. Але для України на першому етапі його планують запровадити лише у трьох пріоритетних галузях: машини, низьковольтне обладнання та електромагнітна сумісність. Далі перелік товарних груп поступово розширюватимуть.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *