Українська економіка: перші кроки до відновлення

Українська економіка: перші кроки до відновлення 10.08.2023 11:05 Укрінформ Попри підрив Каховської ГЕС та вихід Росії із “зернової угоди”, економіка України демонструє стійкість і тенденцію до зростання

В Національному банку прогнозують пришвидшення економічного зростання в Україні на тлі гальмування інфляції. “У 2023-му інфляція знизиться до 10,6%, а реальний ВВП зросте на 2,9%”, – зазначають аналітики в липневому інфляційному звіті НБУ. У наступні роки інфляція й надалі сповільнюватиметься, а відновлення економіки пришвидшиться. Цей сценарій ґрунтується на припущенні про суттєве зниження безпекових ризиків із середини 2024 року. У Міністерстві економіки, до якого Укрінформ звернувся по коментар, обговорюють навіть більш оптимістичні сценарії. Та водночас нагадують і про можливе посилення ризиків… 

Тренд на відновлення економіки

Після оприлюднення звіту регулятора Укрінформ попросив Мінекономіки охарактеризувати поточну економічну ситуацію в Україні та оцінити перспективи. “Зараз спостерігаємо відновлення економічного зростання після значних втрат. Економіка продовжує успішно пристосовуватися до поточних викликів війни. Очікуємо на збереження такої тенденції й надалі”, – прокоментували у міністерстві. Там нагадали, що вітчизняна економіка демонструвала стійку тенденцію до зростання ще із початку року. Тоді в Мінекономіки прогнозували цьогорічне зростання ВВП на 3,2%. Однак через підрив росіянами Каховської греблі аналітики погіршили прогноз до 2,8%.                                                                                                   

Та, як виявилося, вони поспішили. Попри вихід Росії із “зернової угоди” та атаки на портову інфраструктуру Великої Одеси і Дунаю, згідно з оновленими розрахунками Міністерства економіки, зростання внутрішнього валового продукту цьогоріч становитиме приблизно 3,2%, як і прогнозувалося на початку року. “Так, за підсумками 1-го півріччя зростання ВВП оцінюється на рівні 2,7%. А до кінця року очікуємо виходу на траєкторію зростання на рівні 3,2% – показника, що свого часу ліг в основу бюджетних розрахунків на 2023 рік. Але, дивлячись на швидкість та ефективність пристосування бізнесу і населення до нових умов господарювання в умовах постійних викликів та на інші сприятливі умови, допускаємо зростання ВВП і на вищому рівні. Проте війна триває, тому ризики залишаються високими”, – коментує пресцентр Мінекономіки.

Згідно з даними міністерства, у 2024 році очікується прискорене зростання ВВП – наразі, як варіант, в межах бюджетного процесу – 2024, розглядається прогноз зростання ВВП на рівні близько 5%. Це станеться за умови завершення війни до середини року, поступового повернення мігрантів додому, відновлення роботи портів після визволення та розмінування і старту відновлення під впливом реалізації заходів уряду, активного реформування та відбудови України завдяки допомозі країн-партнерів і міжнародних організацій, а також притоку інвестицій на фоні ефективності впровадження реформ.

При цьому відновлення економіки країни відбуватиметься в умовах макроекономічної стійкості та згасання безпекових ризиків у тісній співпраці з міжнародними партнерами, зокрема з країнами ЄС, G7, НАТО.

Безпекова ситуація

Розрахунки Міністерства економіки та Національного банку щодо відновлення економіки у 2024 ґрунтуються на припущенні, що закінчення війни та зниження безпекових ризиків відбудуться у середині 2024 року.

Ваграм Степанян

Постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян теж передбачає, що воєнні дії припиняться у першій половині 2024 року. Це — один зі сценаріїв, який розглядають в Міжнародному валютному фонді. “Однак наші спеціалісти прорахували й інший варіант – продовження воєнних дій, щоб у такому випадку продовжити фінансування України”, – сказав  Степанян під час дискусії Центру економічної стратегії (ЦЕС).

Зменшення безпекових ризиків залишається основним фактором відновлення економіки, вважають і представники приватного бізнесу.

“Через те, що лінія фронту торік посунулася й залишається стабільною, бізнес констатує зниження безпекових ризиків, і це є основним фактором, що дозволив Україні перейти до економічного зростання”, – прокоментував ЦЕС голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *