Підвищення тарифів не зупинило зростання боргу на ринку електроенергії

Підвищення тарифів на електрику не допомогло збалансувати енергетичний ринок, свідчать дані за липень. Проте остаточні висновки робити зарано, каже топменджер енергетичної компанії. Які причини та наслідки кризи неплатежів?

Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

«Тенденція така: борги збільшуються», – каже член НКРЕКП на умовах анонімності через чутливість теми. У липні «Енергоатом» наростив борг перед держкомпанією «Гарантований покупець» на 6,9 млрд грн, свідчать дані, які є в розпорядженні Fobes. Своєю чергою, заборгованість оператора енергосистеми «Укренерго» перед «ГарПоком» у липні зросла на 16,3%, до 25 млрд грн з 21,5 млрд грн у червні.

Дефіцит коштів на ринку електроенергії стрімко наростав із початку цього року. З червня уряд збільшив тариф на електрику для населення на 57–83%, до 2,64 грн за кВт⋅год. Пізніше Нацрегулятор розширив граничні ціни на електрику на ринку, що підвищило ціни для бізнесу на 23%. 

Підвищення тарифів, за словами міністра енергетики Германа Галущенко, мали збільшити ліквідність ринку і зупинити зростання боргів. 

В Україні ринкові ціни на електрику діють тільки для бізнесу, а тарифи для населення субсидуються. Цю різницю покривають державні «Енергоатом» та «Укргідроенерго». Такі обовʼязки на них поклав уряд. Загальний обʼєм дотацій 130 млрд грн на рік, 90% цієї суми покриває «Енергоатом».

«Енергоатом» втратив Запорізьку АЕС, що суттєво знизило грошовий потік. Станція генерувала 40% електроенергії компанії. При цьому обсяг дотацій під час війни знизився не так суттєво. У січні 2022-го, за даними «ГарПока», потреба у компенсаціях склала 17,6 млрд грн, а в січні 2023-го лише на 20% менше – 14,2 млрд грн.

Борги «Енергоатома» створили замкнуте коло неплатежів на ринку електроенергії: «ГарПок» без грошей «Енергоатома» заборгував місцевим постачальникам електроенергії, постачальники – обленерго, ті – оператору енергосистеми «Укренерго», оператор – «ГарПоку».

«Наскільки мені відомо, коли готували підвищення тарифів, баланс енергосистеми по року складався, – говорив в інтервʼю Forbes СЕО ДТЕК Максим Тімченко, – Після цих рішень я набагато оптимістичніше дивлюся на фінансовий баланс енергосистеми».

Чому тоді борги продовжують зростати? 

Заборгованість «Енергоатома» перед «Гарпоком» по місяцях у 2023-му
 • квітень

  1,4 млрд грн

 • травень

  6,9 млрд грн

 • червень

  5,2 млрд грн

 • липень

  6,9 млрд грн

 • за сім днів серпня

  3,2 млрд грн

Поки зарано стверджувати, що підвищення тарифів не спрацювало, каже топменеджер однієї із державних енергетичних компаній, який погодився говорити на умовах анонімності через чутливість питання. «Показовими будуть результати серпня-вересня, – каже він. – Якщо борги продовжать зростати, значить «Енергоатом» використовує кошти неефективно».

При цьому «Енергоатом» вже поспішив виправдати зростання боргів. НКРЕКП в травні збільшила тарифи на розподіл електроенергії, що збільшило потребу в субсидіях на 6,8 млрд грн, за даними держкомпанії. «Це майже на половину нівелює позитивний ефект від підвищення тарифів», – йдеться в повідомлені на сайті «Енергоатома».

Серед інших можливих причин збільшення боргів – тарифи для населення були запізно і недостатньо збільшені, каже один з членів НКРЕКП на умовах анонімності через чутливість теми. «Спочатку пропонували підняти до 2,88 грн/кВт·год з травня, але через політику цього не сталось», – каже він.  

Ще одна проблема – на борги енергокомпаніям нараховуються штрафи, які за рік сягнуть половини загальної суми боргу – понад 12 млрд грн, каже керівник «Гарантованого покупця» Артем Некрасов. 19 червня держкомпанія «Енергоатом» отримала позов на рекордну суму від «Гарпока» – 32,5 млрд грн. З цієї суми пеня та інші штрафи – 42%. «Жодна держкомпанія не погодиться щодо виплати цих штрафів, оскільки це трактуватиметься правоохоронцями як нецільове використання коштів», – впевнений Некрасов. 

Щоб швидко розвʼязувати проблему, Некрасов пропонував уряду виділити з держбюджету гроші для «Енергоатома» і «Укргідроенерго». «Прем’єр-міністр Денис Шмигаль відмовив з аргументацією: «Всі бюджетні гроші мають йти на воєнні потреби», – каже він.

Мінфін не має готової позиції щодо цього питання, воно потребує вивчення, каже Forbes один із членів уряду на умовах анонімності через невизначеність питання.

Виділення державних грошей на погашення боргів між енергокомпаніями усуне наслідки, а не першопричину, каже керівник «Вінницяобленерго» Юрій Касіч. Серед можливих варіантів – подальше підвищення тарифів для населення до ринкового рівня. Ще одна опція – покласти спецобов’язки з підтримки тарифу на найбільшу приватну енергокомпанію ДТЕК, додає представник регулятора. «Оскільки ця компанія — головний вигодонабувач від розширення граничних цін на електрику», – каже він. 

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *