Уряд хоче побудувати нову Каховську ГЕС. Якою вона буде та чи потрібна, пояснює Ігор Сирота

Уряд вирішив відбудувати Каховську ГЕС. Нова станція може бути біль потужнішою та екологічнішою, проте її вартість – $1 млрд. Чи потрібна вона Україні? Бліц-інтервʼю з керівником «Укргідроенерго» Ігорем Сиротою.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.

18 липня уряд прийняв постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, який розбитий на два етапи.

Перший — проєктування тимчасових гребель Каховського гідровузла та будівництво підпірної споруди біля Дніпровської ГЕС.

Другий етап розпочнеться після відновлення контролю України над територією навколо зруйнованої Каховської ГЕС. Він передбачає: обстеження та демонтаж зруйнованих споруд; розробку проєкту будівництва Каховської ГЕС; зведення тимчасової греблі.

Лише після цього розпочнеться будівництво нової гідроелектростанції. Якою вона буде та чи потрібна, розповів Forbes у бліц-інтерв’ю керівник «Укргідроенрго» Ігор Сирота.

Яка мета відбудови Каховської ГЕС? В чому її важливість для української енергосистеми, адже зараз стрімко розвиваються energy storage

Важливість ГЕС для енергосистеми на пʼятому місті в порядку денному. Важливіші питання, які повʼязанні з існуванням Каховського водосховища:  

  • Як покрити дефіцит води в Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, які залежали від поставок з Каховського водосховища? Херсонська область втратила 94% води для сільського господарства та промисловості. Втрата Дніпропетровської області – 64%, Запорізької – 70%. Повноцінної альтернативи немає. 
  • Як компенсувати втрату зрошувальної системи, яка живилась з Каховського водосховища? Також без Каховського водосховища неможливо відновити водопостачання Криму після деокупації. 
  • Як забезпечити водою Запорізьку АЕС після деокупації? Повноцінний запуск станції після деокупації неможливий без відновлення Каховського водосховища. 
  • Як забезпечити річкове судноплавство Дніпром? Зараз глибина на місці Каховського водосховища — до 2 м проти 16 м водосховища. 

Якщо ми зможемо розвʼязувати ці питання без відновлення Каховської ГЕС, то тоді можна буде обговорювати, чи є доцільність будівництва гідроелектростанції. Проте наразі ГЕС – єдине розвʼязання цих проблем.   

Яка роль станції для енергосистеми?

Миколаївська, Херсонська, а також частина Дніпровської та Запорізької області мають в Україні найбільше сонячних днів, також це найбільша вітрова зона. Тому ці регіони найбільше підходять для розвитку зеленої енергетики. Генерація вітрових та сонячних електростанції малопрогнозована, тому має балансуватись традиційною генерацією – тепловими, чи гідроелектростанціями. Саме тому на півдні України має бути потужна гідроелектростанція для балансування зеленої енергетики

з особистого архіву

Гендиректор «Укргідроенерго» Ігор Сирота. Фото з особистого архіву

Наскільки ефективною Каховська ГЕС була для балансування енергосистеми? Чи розглядається варіант будівництва більш потужної станції після деокупації? 

Так, замість 335 МВт розглядаємо можливість будівництва станції потужність 550-600 МВт. Будемо розглядати варіант спорудження агрегатів, які зможуть працювати як в генераторному, так і в насосному режимі. Проєкт також передбачає будівництво рибоходу, якого не було на зруйнованій станції. 

Ваша попередня оцінка будівництва нової Каховської ГЕС у $1 млрд залишається незмінною? 

Будувати на новому місці набагато простіше. Ми поки не розуміємо, які наслідки підриву, оскільки частина греблі все ще знаходиться під водою. Невідомо, в якому вона стані. Приблизно, ми розуміємо, що вартість 1 кВт потужності – $2000. Така вартість будівництва ГЕС в Європі. Якщо ми плануємо будувати станцію потужність 550–600 МВт, то загальна вартість буде $1–1,2 млрд  

Як відсутність Каховської ГЕС впливає на ефективність роботи всього каскаду дніпровських електростанцій? 

Зараз ДніпроГЕС працює з обмеженнями, оскільки для роботи всіх агрегатів невистачає рівня води. Буває так, що працює 2 агрегати, а нам потрібно 10. Для повноцінної роботи ДніпроГЕС рівень води має бути мінімум 12-12,5 м, а він зараз знижується до 11,5 м. 

Ми очікуємо складної зими, коли знадобиться вся балансуюча потужність. Тому плануємо зробити насип біля ДніпроГес, який дозволить підняти рівень води на 1 м. Вважливо зробити його до початку осінньо-зимового періоду.

Це те, що передбачає перший етап постанови уряду? 

Так, маємо встигнути зробити цей насип до початку осінньо-зимового періоду. Це перший етап. 

Насілідки знищення Каховської ГЕС

Вночі 6 червня, приблизно о 2:50, російські військові підірвали машинний зал Каховської ГЕС. Вода з Каховського водосховища ринула вниз за течією Дніпра крізь утворений у греблі отвір шириною близько 170 м. Спустошення Каховського водосховища призвело до повені. 

Постраждало близько 20 000 будинків, понад 150 багатоповерхових будівель у місті Херсон, було знищено зрошувальну систему протяжністю понад 12 000 км, постраждали понад 290 км доріг, непоправні втрати завдані екології. Загальні збитки від трагедії KSE Institute оцінює у $2 млрд.

Спустошення Каховського водосховища завершилось 24 червня, за оцінкою Українського гідрометеорологічного інституту та НАН України. На 15 липня площа із Каховського водосховища зменшилась майже на 90%, до 261,1 кв км з 2065 кв км. Науковці оцінюють малоймовірним повернення території колишнього водосховища до природнього стану через зміни клімату, знищення ґрунтового покриву та зарегульованість Дніпра вище за течією.

Каховська гідроелектростанція збудована в середині 1950-х років. Вище за течією утворилось Каховське водосховище площею понад 2000 кв км. 

Завдяки дамбі рівень води в води у сховищі піднявся до 16 м. Одна з «Великих будов комунізму» дозволила прокласти Каховський канал, Північно-Кримський канал і канал Дніпро – Кривий Ріг, які на Півдні України утворили зрошувальну систему протяжністю понад 12 000 км.

Потужність Каховської ГЕС була невелика – 335 МВт. Для прикладу: потужність ДніпроГЕС – майже 1600 МВт.

Читати більше Згорнути

На другому етапі планується будівництво тимчасової греблі на місці Каховської ГЕС. Яка її мета? 

Буде побудована гідроспоруда шириною внизу 150 м внизу та 15 м згори, довжиною — 800 м. Вона буде йти від шлюзу до греблі, яка залишилась після руйнування. Будемо будувати її після деокупації станції і маємо встигнути до паводка, щоб почати відновлення водосховища. 

Яка вартість реалізації першого і другого етапів? 

Ще розробляємо проєкт, тому поки не можу сказати. 

Що буде, якщо ГЕС не відновлювати? Чи повернеться територія колишнього Каховського водосховища до природного стану? 

Ні, це буде болотиста місцевість. 

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *