Проблем з нею буває багато: то корінь згниє, то гусениці або слимаки поїдять, то листя пожовтіє. Однак і абсолютно здорова розсада може змусити дачника запанікувати. Причина — відсутність качанів, інформує Ukr.Media.
Красна хата пирогами, а капуста — качанами. Щоб зібрати хороший урожай капусти, треба чимало потрудитися. Проте результат того вартий.
Чому у капусти не зав'язуються качани?
Спровокувати відсутність зав'язей можуть багато причин. В одних випадках "винна" погода, в інших — умови вирощування, в третіх — наші помилки. Якщо ви хочете допомогти своїй капусті, зверніть увагу на основні фактори, що впливають на зав'язування качанів.
Причина 1 — погане насіння
Що значить погане? По-перше, це просто неякісний матеріал. Капуста, залишена на насіння, перезапилилась з іншою рослиною з сімейства хрестоцвіті, і отриманий гібрид в принципі не може утворювати качани. А ви, не здогадуючись про це, придбали пакетик насіння, повіривши написаному на упаковці. Довіряйте тільки перевіреним компаніям!
По-друге, насіння може бути дуже хорошим, але воно призначене для вирощування в іншій кліматичній зоні. Ваші умови їм просто не підходять.
Причина 2 — неправильне місце
Капуста — культура світлолюбна. Для зав'язування качанів їй потрібно місце, де буде сонячно протягом всього дня. Всі високорослі культури, що дають тінь, потрібно садити подалі від капустяної грядки. В іншому випадку капуста буде розтрачувати свої сили на те, щоб рости вгору, а ось качани зав'язуватися не будуть.
Причина 3 — кислий ґрунт
Капуста воліє ґрунти з нейтральною кислотністю. Якщо ж рН вашого ґрунту нижче, ніж 6,5, то капусті це навряд чи сподобається. Щоб підвищити рівень рН, проведіть вапнування: внесіть в ґрунт доломітове борошно, деревну золу і т. п.
Причина 4 — невідповідні попередники
Бобові, пасльонові або цибуля сприятливо впливають на формування качанів капусти.
Якщо перед капустою на грядці росли її побратими по сімейству — хрестоцвіті, то шанси побачити качани різко падають. Не дружить капуста також і з гарбузом. А ось бобові, пасльонові або цибуля впливають на формування качанів капусти сприятливо.
Капусту можна повертати на ту ж грядку не раніше, ніж через 3 роки.
Причина 5 — посадка з помилками
При посадці капусти важливо звертати увагу на наступні моменти:
- Час посадки. Ранні сорти капусти треба висаджувати у відкритий ґрунт з кінця квітня до середини травня, середні — з кінця квітня і до початку червня, пізні — з 10 по 30 травня.
- Схема посадки. При висадці обов'язково враховуйте відстань між розсадою. Для ранньої капусти відстань між рядами — 50 см, для пізніх і середніх сортів необхідно вже не менше 70 см.
Причина 6 — температурний режим
Капуста не любитель високої температури. Найбільш комфортно вона себе почуває при 17-20°C. У спекотну погоду формування качанів призупиняється. Не відбувається розвитку зав'язі і при низьких температурах.
Щоб захистити качани капусти від сильної спеки, зв'яжіть листя над качаном, сховавши його в "бутон". Будьте обережні, щоб не обламати їх.
Причина 7 — відсутність підживлень
Як і будь-якій рослині, капусті потрібно додаткове харчування з мікроелементами. Чим же підгодувати капусту для формування качанів? В кінці червня — початку липня можна внести під корінь по 1 л розчину азофоски (в 10 л води розвести 1 сірникову коробку добрива) або суперфосфату (20 г на відро води).
Причина 8 — неправильний догляд
Що включає в себе догляд за капустою?
По-перше, полив. Рослина з таким великим листям випаровує щодня багато води. Отже, цю втрату потрібно постійно заповнювати. Особливо це актуально в спекотні дні. Води під кожен кущ потрібно лити стільки, щоб ґрунт промокав приблизно на 30-40 см. Це стимулює зав'язування качанів капусти.
За місяць-півтора до збору врожаю полив необхідно зменшити.
По-друге, розпушування. Із-за частих поливів ґрунт навколо кущів капусти ущільнюється, з'являється скоринка. Це перешкоджає насиченню ґрунту повітрям, і капуста перестає рости. Щоб доставити повітря до коріння, ґрунт потрібно постійно рихлити.
По-третє, мульча. У спеку грядку капусти краще замульчувати. Це допоможе уникнути швидкого випаровування вологи і надмірного перегріву ґрунту.
Що робити, щоб на капусті зав'язувалися качани?
Щоб у капусти активніше формувалися качани, допомогти їй можна різними народними способами.
Дріжджове підживлення капусти
Візьміть 100 г дріжджів і 0,5 л варення. Все це розведіть у відрі води і поставте в тепле місце для бродіння. Перед поливом цим засобом всю грядку з капустою добре зволожити водою, нагрітою протягом дня на сонці. Потім розведіть 1 склянку отриманої після бродіння суміші в 10 л води. Цим розчином полийте капусту під корінь — 1 л на кущ. Користуватися таким засобом можна не частіше, ніж раз в три тижні.
Підживлення капусти гноєм і золою
Коли на рослині з'явиться дев'ятий лист, можна зробити таку підгодівлю. У відрі води розведіть 0,5 л свіжого гною і 40 г деревної золи. Залиште на кілька днів, щоб з розчину вивітрився зайвий аміак. Перед підгодівлею, як і в попередньому випадку, спочатку рясно полийте грядку. Потім під кожен кущ вилийте по 1 склянці розчину. В середині літа повторіть підгодівлю ще раз.
Борна кислота для капусти
А тепер рецепт позакореневого підживлення, який дуже добре впливає на появу качанів на капусті.
В 1 л гарячої води розведіть 2 г борної кислоти. Додайте до отриманого розчину 9 л холодної води. Цим складом обприскайте рослини в суху погоду. Через 7 днів проведіть ще одне позакореневе підживлення — на цей раз препаратом Зав'язь (розведіть по інструкції).
Як бачите, ви можете допомогти своїй капусті і вплинути на зав'язування качанів. За це вона віддячить вас, і ви всю зиму будете балувати себе хрусткими соліннями.
Джерело: ukr.media