Бур'яни — проблема, з якою прогресивне людство бореться з давніх часів, але поки не може здобути перемогу. Усе тому, що бур'яни існували ще спочатку, а культурні рослини отримали свій сьогоднішній вигляд завдяки нескінченним намаганням людей, інформує Ukr.Media.
Потрібно визнати, що і бур'яни людина одного разу теж примудрилася "пустити у справу". Варення і вино з кульбаб, салат зі сниті, напій з коріння лопуха і, звичайно, суп з кропиви — ось ще не повний список кулінарних страв, до складу яких бур'яни включені як додатковий, а то і як основний компонент. І це не кажучи про те, що багато з бур'янів, посіяних у помірній кількості, відмінно вписуються у ландшафтний дизайн будь-якої ділянки. Та ж снить, берізка, плющ, барвінок, медунка — цей список знову не повний, тому що додати у нього можна практично будь-який бур'ян, що має більш-менш декоративний вигляд.
Наукова назва роду цієї рослини — Ranunculus — походить від латинського слова rana, яке перекладається як "жаба". Так сталося тому, що рослини цього роду часто знаходяться у воді або біля неї. До речі, за деякими видами жовтця, наприклад, азіатським, закріпилася транслітерація латинської назви — ранункулюс.
Звідки на дачі з'явилися жовтці, і чим вони небезпечні
Як і усі рослини, жовтець чудово розростається там, де для цього створені ідеальні умови. Найбільше дачникам зазвичай шкодять жовтець їдкий і жовтець повзучий. Обидві рослини — багаторічники. Перший являє собою охайну квітку заввишки у 20-50 см з мочкуватим корінням. Другий здатний зростати до 15-40 см, але відрізняється потужним корінням.
Про що говорить масова поява жовтців на ділянці? Трави цього виду полюбляють вологі, щільні і кислі ґрунти, які погано аеруються. У дикій природі і зовсім зростають на вологих луках або у затінених місцях на берегах річок і озер. Велика кількість жовтця "сигналізує" про те, що необхідно коригувати склад і кислотність ґрунту.
Біда жовтців у тому, що багато рослин цього роду не просто бур'яни — вони ще й дуже небезпечні, особливо для дітей і домашніх тварин. З найвідоміших токсичних представників роду Ranunculus — вже згаданий жовтець їдкий, а також жовтець пекучий, жовтець золотистий і жовтець отруйний. Але навіть якщо у розумних книгах з ботаніки певний вид цієї рослини не зазначається як небезпечний, то все одно, помітивши його у своєму саду, поглядаєш на нього скоса.
Як позбутися від жовтців на ділянці
Найпростіше — це взяти до рук косу і зрізати бур'ян майже під коріння, а потім — перекопати ґрунт і замульчувати його під посадками культурних рослин, щоб жовтець до них не дістався. Але оскільки жовтець розмножується насінням і кожна рослина забезпечить ґрунт тисячею насінин, термін схожості яких досягає трьох років, косити бур'ян доведеться регулярно, не даючи йому заквітнути. Якщо ж заходи зі скошування і прополювання не матимуть успіху і жовтець з'явиться на ділянці знову, копати потрібно буде глибше. У тому числі і у прямому сенсі слова.
Як ми вже відзначили, особливо добре жовтець почувається на кислому ґрунті — тому якщо вам здається, що він став зростати не по днях, а по годинах, то занурений під ним у землю вимірювач кислотності покаже показник рН, не більший ніж 4,6-5 поділок і менше. А оскільки більшість жовтців "прив'язані" до вологих ґрунтів, швидше за все, ґрунт на уподобаному рослинами місці глинистий, а рівень ґрунтових вод — високий.
Тепер потрібно вирішити, що з усім цим робити. Перевірте рівень ґрунтових вод на ділянці. Якщо виявиться, що вода зовсім близько, то потрібно буде подбати про встановлення системи дренажу. Це, звичайно, більш актуально для будівель, тому що культурні рослини здатні жити і на ділянці з високим рівнем ґрунтових вод. Але навіть незначне регулювання ступеня зволоженості вже вирішить частину проблеми з наявністю жовтців на вашій ділянці. Однак основне питання пов'язане з поліпшенням складу і кислотності ґрунту.
Кислий ґрунт можна привести до ладу за допомогою внесення розкислюючих речовин, наприклад, вапна, доломітового борошна, золи, гіпсу або крейди. Але їх внесення має свої особливості, пов'язані зі складом ґрунту на ділянці — і це теж потрібно враховувати.
Тепер безпосередньо про склад ґрунту. Тут трохи складніше, оскільки у більшості випадків ґрунт під жовтцем буде глинистим, а вдосконалити його не настільки просто, як може здатися на перший погляд. І все ж таки поліпшити склад такої землі можна за допомогою річкового піску, гною, компосту або перегною.
З огляду на високий ступінь кислотності ґрунту, доцільно збагачувати його добривами з низьким вмістом азоту і високим — фосфору та калію. Покращувати склад ґрунту за допомогою торфу у цьому випадку не рекомендується, оскільки він теж робить землю кислою. Систематично (хоча б щороку) доведеться проводити чергову перевірку складу і кислотності ґрунту та за необхідності коригувати його знову. Особливо корисно перекопувати і розпушувати землю там, де вона щільна, — це поліпшить її насичення повітрям.
Ну, і, нарешті, пестициди. Деякі дачники стверджують, що їм вдалося позбутися від "навали" жовтців за допомогою таких гербіцидів вибіркової дії, як Лазурит, Відмінник, Лінтур, Хакер та інші. Але варто нагадати, що цей метод буде діяти тільки у поєднанні з агротехнічними заходами, про які ми розповідали вище.
Відзначимо, що боротися з жовтцем набагато простіше, ніж, наприклад з маршанцією — печінковим мохом, який з'являється на таких бідних ґрунтах, де інші рослини прижитися просто не в змозі.
Користь від жовтців
Однак не все те бур'ян, що називається жовтцем. Наприклад, той же ранункулюс, або жовтець азіатський, через декоративний зовнішній вигляд і навіть деяку схожість з трояндою вже отримав популярність у садівників, проте щоб його виростити, потрібно докласти багато зусиль, у той час, як деякі його "родичі" зростають самі.
А що ж до бур'янистих видів жовтців: чи є від них хоч якась користь? Для прикладу: за даними з відкритих джерел, у народній медицині жовтець їдкий застосовують для лікування опіків і ран, за наявності ревматизму, головного болю і туберкульозу, жовтець однолистий — як болезаспокійливий засіб. Однак не поспішайте включати ці рослини до списку власних аптечних засобів, оскільки обидві вони отруйні, як і багато інших видів жовтця. Перед початком "народної" терапії слід обов'язково проконсультуватися з лікарем.
Деякі види роду Ranunculus навіть внесені до Червоної книги відразу декількох країн, проте основних "бур'янистих" жовтців — їдкого і повзучого — це не стосується.
Джерело: ukr.media