Як правильно доглядати за рододендронами навесні: корисні поради

Кілька сотень видів листопадних і вічнозелених чагарників або невеликих дерев, більшість з яких навесні радує око надзвичайно пишним та барвистим квітненням, — це величезний рід Рододендрони з сімейства Вересові, інформує Ukr.Media.

Серед цих рослин садівники найбільше цінують азалії — збірну групу особливо гарноквітучих представників роду. Колись азалії навіть офіційно виділяли в окремий ботанічний вид, однак сьогодні таке відокремлення їх від інших рододендронів залишилося лише у садовій класифікації.

У квіток азалій п'ять тичинок, у той час як у рододендронів їх зазвичай більше десяти.

Але щоб щосезону рододендрони радували ваше око пишними і яскравими шапками багатоквіткових суцвіть на заздрість усім сусідам, з настанням весни треба братися за грамотний догляд за цими чудовими рослинами. Отже, які саме процедури показані цим вересовим у весняні місяці?

Посадка рододендронів навесні

У першу чергу нагадаємо, що весна — чудовий час для посадки нових рододендронів у саду, якщо ви готові оновити свою колекцію або вперше оселити ці рослини у себе на ділянці. Як це правильно зробити?

Спочатку підберіть відповідний сорт рослини — у відкритий ґрунт у середній смузі з примхливим кліматом краще садити перевірені морозостійкі сорти рододендрона, які гарантовано не вимерзнуть взимку. Потім серед цих варіантів вже вибирайте певні сорти, що підходять для вашої ділянки за висотою і об'ємом куща, розміром, кольором і формою квіток, ступенем опушеності листя, та навіть за інтенсивністю аромату — повірте, серед величезного розмаїття цих рослин ви неодмінно підберете ті, які припадуть до душі саме вам і відмінно впишуться у будь-яку вашу ідею ландшафтного дизайну.

Рододендрони (як садові, так і карликові кімнатні форми) — одні з небагатьох рослин, яким потрібна не нейтральна або лужна, а саме кисла земля (pH 4-5). Ця особливість пов'язана з тим, що майже для усіх вересових характерний симбіоз з грибами — мікоризою. За такого зв'язку нитки грибного міцелію обплітають коріння рослин — таким чином вересові отримують від грибів речовини з перегною (воду, макро- і мікроелементи). Гриби ж натомість отримують речовини, що виробляються рослинами (амінокислоти, прості вуглеводи тощо). При цьому грибам для нормального розвитку потрібне саме кисле середовище. Завдяки такому симбіозу рослина може отримувати значно більше поживних речовин і краще почуватися. Значення мікоризи особливо велике на бідних ґрунтах.

Отже, ви купили доречний саджанець рододендрона. Як і коли садити його у ґрунт?

Робити це можна вже у березні за умови, що ґрунт достатньо прогрівся і не містить замерзлих грудок.

Як ми вже сказали, рододендрону потрібен кислий, торф'яний ґрунт, при цьому він обов'язково повинен бути родючим, а ще — пухким і неважким. Підійде ґрунтосуміш, що складається з:

  • листової землі, верхового торфу та опалої хвої (3:2:1);
  • садової землі, верхового торфу і соснової кори (3:1:1);
  • торф'яної землі, хвойної землі і дрібного піску (1:1:0,5).

А ось доломітового борошна, золи або вапна серед компонентів ґрунту для рододендрона не має бути.

Що стосується місця для цієї рослини на ділянці, то рододендрони не полюбляють холодних протягів і високого рівня ґрунтових вод, проте добре переносять напівзатінок — на прямому сонці вони не радуватимуть вас пишним квітненням. Якщо немає можливості посадити кущі, наприклад, під кронами дерев або у невеликому затінку від будівель, доведеться регулярно обприскувати їх водою і у найбільш спекотні години постійно штучно притіняти.

Існує кілька видів рододендрона, виведених саме для сонячних ділянок — якщо вам потрібен такий, обов'язково повідомте про це перед покупкою консультанта у магазині або садовому центрі.

Викопайте посадкову яму розміром приблизно 1×1 м (оцініть розміри кореневої частини саджанця, об'єм ями повинен перевищувати її як мінімум удвічі, а краще втричі). Якщо висаджуєте кілька кущів, залишайте між ними відстань у 1-1,5 м. Підготуйте ґрунт для рододендрона, як описано вище. На дно ями насипте шар дренажу, а потім заповніть її наполовину підготованим ґрунтом.

Саджанець рододендрона розташуйте у центрі ями вертикально, обережно розправте коріння (це стосується рослин з відкритою кореневою системою). Тохи полийте саджанець, щоб коріння пішло у ґрунт глибше. Заповніть решту місця ґрунтом, що залишився, і трохи утрамбуйте його — коренева шийка саджанця повинна бути розташована на рівні ґрунту. Знову полийте саджанець і замульчуйте його сосновою корою. Саджанець із закритою кореневою системою садіть разом із земляною грудкою методом перевалки.

Спочатку, поки чагарник не зміцніє на новому місці, притіняйте його у спекотні дні і регулярно поливайте, особливо якщо весна є надмірно сухою.

Догляд за рододендронами навесні

Якого догляду вимагають рододендрони навесні? Їм потрібні такі самі процедури, що й більшості інших багаторічних садових культур — полив, добрива і обробка від хвороб та шкідників.

Рододендрон не переносить ані посухи, ані переливу, тому постійно слідкуйте за станом ґрунту під кущами. Якщо немає ані виключної спеки, ані тривалих дощів, поливати рослини слід приблизно тричі на тиждень — молодому рододендрону на одноразову процедуру знадобиться близько 5 л відстояної води "кімнатної" температури, дорослому — вдвічі більше.

У особливо посушливі і спекотні дні рододендрон буде вам вдячний за притінення у денні години і ранкові та/або вечірні обприскування водою з додаванням лимонної кислоти (20-30 г на 10 л).

А от активно розпушувати і прополювати ґрунт під кущами не варто — є великий шанс пошкодити поверхневу кореневу систему рослини і мікоризу. Замість цього кілька разів на рік додавайте під рододендрон новий шар доречної для нього мульчі — хвойного опаду, верхового торфу, верескової землі.

Що стосується підживлень рододендрона, то, як і під час посадки, не слід додавати у суміш добрив агенти, що розкислюють — деревну золу, вапно, доломітку і т. п.

Під час зростання пагонів підгодуйте рослини триденним настоєм коров'яку або курячого посліду з водою (у пропорції 1:15-20) або сумішшю з 50 г сірчанокислого амонію з 50 г сірчанокислого магнію на 1 кв. м. Під час бутонізації — Азофоскою зі співвідношенням азоту, калію і фосфору 22:11:11. Під час квітнення можна додатково обприскати кущі біостимуляторами зростання.

За підгодівлі рододендрона промисловим добривом вибирайте спеціальні підгодівлі для азалій або хвойних культур.

Профілактична обробка рододендронів від хвороб і шкідників також проводиться навесні. Ви можете обійтися народними засобами і обприскати кущі відварами цибулі, часнику або деревію. Якщо ж минулого сезону рослини вже хворіли (наприклад, плямистостями листя), доведеться і профілактику проводити більш серйозно — наприклад, використовувати бордоську рідину або її замінники.

Як бачите, така ефектна і яскрава прикраса будь-якого саду, як рододендрон, не є примхливою. А за умови вірного вибору районованого сорту та грамотної нескладної агротехніки рослина обов'язково радуватиме вас здоровим і квітучим виглядом багато років, чого ми Вам щиро бажаємо.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *